Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

1941

 

12.1. se narodil kubánský choreograf IVÁN TENORIO, z jehož děl je pravděpodobně nejznámnější Dům Bernardy Alby.

22.1. – se uskutečnila premiéra baletu BALUSTRADE, choreografie George Balanchine, hudba Igor Stravinský, Original Ballet Russe v 51.st. St. Theatre v New Yorku.

11.2. – se v New Yorku uskutečnila premiéra baletu TŘI PANNY A ĎÁBEL (Three Virgins and a Devil), choreografie Agnes de Mille, hudba Otorino Respighi.

9.5. – se uskutečnila premiéra baletu CONFESSIONAL, choreografie Walter Gore, hudba J. Sibelius, Oxford Ballet Club v Oxfordu.

27.5. – se uskutečnila premiéra baletu BALLET IMPERIAL, choreografie George Balanchine, hudba P.I. Čajkovský,American Ballet v Hunter College Playhouse v New Yorku.

8.7. – se v Basileji narodil HEINZ SPOERLI, tanečník a choreograf, který studoval ve Škole amerického baletu, ale převážně působil v Evropě. Roku 1973 se stal baletním mistrem a choreografem ve svém rodišti.

16.7. – se narodil americký tanečník , choreograf a pedagog JOSEPH RUSSILLIO.

19.7. – se v Moskvě narodila ruská balerína NATALIA IGOREVNA BESSMERTNOVA. V letech 1952-61 studovala v moskevské baletní škole a pak celý svůj umělecký život tančila ve Velkém divadle v Moskvě. (zem. 2009)

26.8. – se ve Zlíně narodila tanečnice MARTA DROTTNEROVÁ, manželka tanečníka a choreografa Jiřího Blažka. V roce 1954 nastoupila ve Státním divadle v Ostravě své první angažmá. V roce 1959 nastoupila do baletu Národního divadla v Praze. V roce 1961 získala první místo na mezinárodní soutěži v Riu de Janeiru v Brazilii. V roce 1966 se stala sólistkou baletu ND a v témže roce byla vyslána na půlroční studijní pobyt do Moskvy, kde se učila u J.P. Gerdtové. Jako první česká tanečnice bystoupila na scéně Velkého divadla v Moskvě a to v roli Marie v baletu Bachčisarajská fontána. V roce 1963 hostovala v Královské akademii v Londýně, v Grand Ballet Classique de France (1970), ve Státní opeře v Budapešti a v Bregenzu (1979).

5.9. – se v Praze narodil tanečník PAVEL ŽDICHYNEC, od roku 1963 člen a od roku 1966 sólista baletu Národního divadla v Praze.

8.10. – se uskutečnila premiéra baletu LABYRINT, choreografie L. Massine, libreto a dekorace S. Dali, hudba F. Schubert, Ballet Russe de Monte Carlo v Metropolitní opeře v New Yorku.

25.10. – se uskutečnila v moskevském Divadle Stanislavského a Němiroviče-Dančenka premiéra baletu STRAUSSIANA, hudba J. Strauss v úpravě V. Burmeistra, P. Markovové a M. Anderjanové, choreografie V. Burmeister

27.10. – se uskutečnila premiéra baletu MODROVOUS (Bluebeard), choreografie a libreto Michail Fokine, hudba Jacques Offenbach, Ballet Theatre v Palacio de Bellas Artes v Mexico City. Tančili Anton Dolin (Modrovous), Alicia Markova (Floretta),  Irina Baranova (Boulotte).

V tomto roce se v Mexico City narodila švýcarská tanečnice GENEVIEVE CHAUSSAT, žákyně Besobrazové a Golovinové. Působila v Nice Ballet a v Golovine´s Ballet v Ženevě. Od roku 1968 byla sólistkou a později i vedoucí Mnichovského baletu. Od roku 1975 byla vedoucí baletu v Düsseldorfu.

První herečkou, která se kvůli své roli MUSELA NAUČIT TANČIT, byla Američanka Loretta Young. Trénoval ji Sergej Temoff pro roli Anny Pavlovoé ve filmu „Balerína“.

V Leningradě (St. Petersburg) zemřela ruská tanečnice JELIZAVETA IVANOVNA VILLOVÁ. (nar. 1882)

02.09.2009 09:51:26
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one