Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

1940

 

V tomto roce byl bývalými členy skupiny Mordkin Ballet založen v New Yorku AMERICAN BALLET THEATRE.Původní název souboru byl Ballet Theatre a první představení se uskutečnilo 11.1. 1940 v New York Radio-City Theatre.

13.1. – se uskutečnila premiéra baletu PÉŤA A VLK, choreografie A. Bolm, hudba S. Prokofjev, Ballet Theatre v Centre Theatre v New Yorku.

23.1. – se uskutečnila premiéra jednoaktového baletu DANTE SONATA, choreografie Frederic Ashton, hudba Franz Liszt, Sadler´s Wells Ballet v Sadler´s Wells Theatre v Londýně. V hlavních rolích Margot Fonteyn, Pamela May, Michael Somes.

28.2. – se uskutečnila premiéra baletu PLES KADETŮ, hudba J. Strauss (hudbu zpracoval A. Dorati), choreografie David Lichine, Ballet Russe de Monte Carlo v Theatre Royal v Sydney.

24.4. se uskutečnila premiéra jednoaktového baletu ENTRE DEUX RONDES, choreografie Sergej Lifar, hudba Marcel Samuel-Rousseau, v pařížské Opeře.

29.5. – se uskutečnila premiéra baletu CONCERTO BAROCCO, choreografie George Balanchine, hudba J.S. Bach, American Ballet v College Theatre v New Yorku.

17.10. – byl poprvé v Americe uveden balet LOUSKÁČEK.

21.10. – se narodila baletka NATALIA MAKAROVA.

31.10. se v Opavě narodila tanečnice MARCELA MARTÍNKOVÁ. V roce 1954 začala studovat na tanečním oddělení Konzervatoře Praha. Po absolutoriu v roce 1958 byla angažována do roku 1964 v SD Ostrava. Její další kariéru ovlivnilo setkání s Pavlem Šmokem, který zde byl angažován jako druhý choreograf. Ten v ní našel přizpůsobivou spolupracovnici a interpretku stěžejních rolí svých choreografií. 1964-70 působila v Baletu Praha, kam Šmoka následovala. Dvě sezony 1970-72 tančila v Basileji a od roku 1972 se stala sólistkou ND Praha.

12.12. – se v leningradském Kirovově (Mariinském) divadle uskutečnila premiéra baletu TARAS BULBA, choreografie Lopokov, hudba Solovjev-Sedoy.

V tomto roce v Havaně narodila kubánská tanečnice AURORA BOSCH. Byla studentkou Alicie Alonso. Tančila v San Franciscu a Los Angeles, členkou Národního kubánského baletu se stala v roce 1959, o tři roky později byla sólistkou a od roku 1967 primabalerínou tohoto souboru.

V tomto roce byl v Londýně založen ANGLO-POLISH BALLET. Založili jej tanečníci Czeslow Konarski a Alicja Halama. Soubor později hostoval po celé Anglii a v zahraničí pod vedením Jana Corbela. V roce 1947 se rozpadnul.

02.09.2009 09:50:34
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one