Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

1939

 

1.2. – se v Moskvě narodila tanečnice JEKATĚRNA SERGEJEVNA MAXIMOVÁ. Po ukončení studií v baletní škole při Velkém divadle v Moskvě v roce 1958 se stala členkou baletu Velkého divadla. Již první sezónu tančila Kateřinu v Grigorovičově Kamenném kvítku.

22.3. – se v leningradském Kirovově divadle (dnes Mariinské) uskutečnila premiéra baletu LAURENCIE.Choroeografie Vachtang Čabukiani, hudba Alexander Krejn, v hlavních rolích tančili Natálie Dudinská (Laurencie) a Vachtang Čabukiani (Frondozo)

11.5. – se uskutečnila premiéra baletu ROUGE ET NOIR (Červená a černá), choreografie Léonide Massine, hudba Dmitri Šostakovič (1. symfonie), Ballet Russe de Monte Carlo v Monte Carlu

30.6. – se v lodýnském Covent Garden uskutečnila premiéra baleru PAGANINI, choreografie a libreto Michail Fokin, hudba S. Rachmaninov, tančil Ruský balet Colonela de Basila (Colonel de Basil´s Ballet Russe de Monte Carlo).

29.9. – se ve francouzské Marsielle narodila tanečnice NICOLE NOGARETOVÁ. Byla žačkou baletní školy při  Théatre National de l´Opéra v Paříži (1951-55), kde byli jejími učiteli S. Lifar, N.Vyroubova a A. Markova. V pařížské Opeře také nastoupila první angažmá v roce 1957, po té působila u řady západoevropských baletních souborů a skupin (Ženeva, Nice, v souboru Rolanda Petita, v London Festival Ballet aj.). V Monte Carlu sse seznámila s prací Pavla Šmoka a přijala jeho nabídku na angažmá v Baletu Praha (sólistka 1966-68). Členkou baletu Národního divadla v Praze byla od roku 1969. V Čechách se provdala.

9.11. – se uskutečnila premiéra baletu BACCHANALE, choreografie Léonide Massine, hudba Richard Wagner, Ballet Russe de Monte Carlo v Metropolitan Opera House v New Yorku

V tomto roce založil český tanečník Eduard Borovanský (nar. 1902 v Přerově, zemřel 1959 v Sydney) v australském Melbourne spolu se svou ženou Xenií NIKOLAJEVOVU TANEČNÍ AKADEMII.

02.09.2009 09:49:11
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one