Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

1937

 

27.1. měl premiéru jednoaktový balet HOROSKOP, choreografie F.Ashton, hudba C.Lambert, Vic-Wells Ballet v Sdler´s Wells Theatre v Londýně. V hlavních rolích tančili Margot Fonteyn a Michael Somes.

 

24.1. zemřel ruský tanečník, choreograf a pedagog NIKOLAJ LEGAT. V roce 1888 absolvoval Carskou baletní školu v Petrohradě a stal se členem Mariinského divadla. Byl partnerem M. Kšešinské, A. Pavlové či V. Trefilové. Jako pedagog vychoval řadu znamenitých tanečníků – O. Preobraženská, T. Karsavina, M. Fokine, V.Nižinský ad. V roce 1923 odešel z Ruska jako baletní mistr Ruských baletů S. Ďagileva. V roce 1926 si otevřel v Londýně baletní školu, kterou navštěvovali např. M. Fonteyn, A. Dolin, S. Lifar.

19.2. – se uskutečnila premiéra baletu DARK ELEGIES, choreografie Antony Tudor, hudba Gustav Mahler

23.2. – se uskutečnila premiéra jednoaktového baletu SMRT A DÍVKA, choreografie A. Howard, hudba F. Schubert, Ballet Rambert v Duchess Theatre v Londýně

 

17.3. se narodil tanečník a choreograf RUDOLF GAMETOVIČ NUREJEV. V letech 1958-61 člen Kirovova (dnes mariinského) divadla. Od roku 1961 žil v emigraci. V Londýně se stal tanečním partnerem Margot Fonteynové. V letech 1983-90 byl šéfem baletu pařížské Opary. Tančil v prakticky celém klasickém repertoáru a choreografoval mnohé balety. (zemřel 1993)

 

17.4.se narodila tanečnice ANNA KAFTANOVÁ. Tanec studovala u H. Štěpánkové a vystupovala v dětských rolích baletu ND. V letech 1953 – 56 měla angažmá v AUS VN. Od roku 1957 působila v Plzni, kde získala sólistickou smlouvu. Od roku 1963 působila v Německu, později ve Švýcarsku.

 

 

18.4. se v Brazílii narodila tanečnice a choreografka MARCIA HAYDÉE.Její celé jméno znělo Márcia Haydée Salaverry Pereira da Silva. Studovala v Riu de Janeiru a na Sadler´s Wells School. Začínala v roce 1957 v souboru Grand Ballet du Marquis de Cuevas, tančila v Monte-Carlo-Ballett a v roce 1961 byla angažovaná Johnem Crankem ve Stuttgart Ballett, od roku 1962 již jako přední sólistka. Zářila v Crankových baletech jako Julie v Romeovi a Julii (1962), Taťána v Oněginovi (1965) nebo Kateřina ve Zkrocení zlé ženy (1969), právě tak jako v baletu Carmen (1971) nebo Iniciály R.B.M.E. (1972). Tančila v baletech Johna Neumeiera (v roce 1978 pro ni postavil Dámu s kaméliemi), Glena Tetleyho, Kennetha Mac Millana, po boku takových tanečníků jako Baryšnikov a Nurejev.

Od roku 1976 se stala uměleckou ředitelkou Stuttgart Ballett po předčasně zesnulém Crankovi (po jeho smrti roku 1974 na dvě sezóny divadlo vedl Glen Tetley). Na tomto místě setrvala do roku 1996. Zároveň ale od roku 1993 vede baletní soubor v Santiagu. Přesto podle jejích slov zůstává jejím domovem Stuttgart, který je prý pro tanečníka hotovým snem, protože nikde jinde není poměr lidí k tanci tak hluboký jako ve Stuttgartu.

Marcia Haydée vždy podporovala mladé taneční umělce a jejich růst, za její žáky se dají považovat úspěšní choreografové Uwe Scholz a William Forsythe. Sama ještě jeviště docela neopustila, sice již netančí na špičkách, zůstává však v řadě charakterních rolí.

Stuttgart Ballett jí k narozeninám připravil výjimečné představení: 21. dubna byl na programu Crankův balet Romeo a Julie, a při této příležitosti se na jeden večer na jeviště vrátili souputnící slavné tanečnice, například John Neumeier nebo Sir Peter Wright z Birminghamu.

 27.4. – se uskutečnila premiéra baletu SVATEBNÍ KYTICE, choreografie F. Ashton, hudba Berners, Sadler´s Wells Theatre, Londýn

10.5. v Praze zemřela česká tanečnice ANNA KORECKÁ (narozena 1880)

 

17.5. se narodil italský tanečník PAOLO BORTOLUZZI, žák Gsovského a Messerera. Od roku 1957 byl členem Massinova souboru , od roku 1960 tančil v Baletu 20. Století Maurice Béjarta, kde se záhy stal předním sólistou. Od roku 1984 působil jako šéf baletu v Düsseldorfu. Tančil v Hamburské Opeře, ženevském Grand Theatre, American Ballet Theatre aj.

 

 

15.6. měl premiéru balet CHECKMATE. Choreografii vytvořila Ninete de Valois na hudbu A. Blisse. Balet o lásce a smrti podle pravidel šachové partie předvedli členové souboru Sadler´s Wells Ballet v Theatre des Champs-Elysées v Paříži.

 

 

15.6. měl premiéru balet NOC PŘED ZROZENÍM, choreografie V.A. Varkovitský, hudba Boris Asafjev, Kirovovo divadlo  v Leningradě (dnes Mariinské). Tančili L.Gončarova, N. Serebrenikov.

21.6. – se v pařížské Opeře uskutečnila premiéra baletu ALEXANDER VELIKÝ, libreto a choreografie Sergej Lifar, hudba Philippe Gaubert, tančili: S. Lifar (Alexander), Yvette Chauviré (Mladá Židovka), Solange Schwarz (Egyptská dívka)

 

28.6. měl v Leningradě premiéru balet SRDCE HOR, choreografie V.Čabukiani, hudba A.Balanchivadze

15.7. – se uskutečnila premiéra jednoaktového baletu FRANCESCA DA RIMINI, libreto a choreografie David Lichine, hudba P.I. Čajkovský, Colonel de Basil´s Ballet Russe de Monte Cralo v Covent Garden v Londýně. Ljubov Černičeva (Francesca), Peter Petrov (Paolo), Alexandra Danilova

21.7. měl premiéru balet SVATÝ FRANTIŠEK, choreografie Leonide Massine, hudba Paul Hundemith, Ballet Russe de Monte Carlo v Londýně.

1.8. – se narodil choreograf OLEG VINOGRADOV, dlouholetý šéf baletu Mariinského (Kirovova) divadla.

 31.8. se narodila tanečnice VLASTA ŠILHAVÁ, v letech 1951-81 členka a sólistka baletu Národního divadla v Praze.

 

16.10. měl premiéru balet BILLY THE KID, choreografie Loring, hudba A.Copland, Ballet Caravan v Chicago Opera House.

14.12. – zemřela v Leningradě (Sankt Peterburg) ruská tanečníce a pedagožka JEKATĚRINA VAZEM (narozena 1848)

V tomto roce založil Michail Mordkin soubor Mordkinův balet. Roku 1956 se z něj vyvinulo Americké baletní divadlo (American Ballet Theatre)

V tomto roce byl natočen baletní film SMRT LABUTĚ – příběh z baletní školy pařížské Velké opery s Janine Charratovou, Miou Slavenskou a Yvette Chauviré v hlavních rolích. Choreograficky spolupracoval Sergej Lifar.

 

30.12. měl v Brně premiéru balet ROMEO A JULIE, choreografie Ivo Váňa Psota, hudba Sergej Prokofjev, Romea tančil Psota, julii Zora Šemberová.

 

V tomto roce se uskutečnila premiéra baletu LAURENCIE, na motivy románu Lope de Vegy Ovčí pramen. Hudba Alexander Krejn, Leningrad (St. Petersburg)

 

V tomto roce měl premiéru balet KAVKAZSKÝ ZAJATEC. Hudba R.Zacharov.

 

 

 

 

24.09.2008 11:00:12
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one