Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

1936

 

 

11.2. se uskutečnila premiéra baletu APPARITIONS, choreografie F. Ashton, hudba Liszt/Jacob, Sadler´s Wells Ballet v Sadler´s Wells Theatre v Londýně.

 

26.1. měl premiéru balet LILAC GARDEN. Choreografie Antony Tudor, hudba Ernst Chausson, Ballet Rambert v Londýně.

 

22.5. se v Leningradě (St. Petersburg) narodila ruská tanečnice NATALIA DONATOVNA ALEXANDROVA. Studium na Leningradském choreografickém učilišti ukončila v roce 1953. Až do roku 1960 působila v Kirovově divadle(dnes Mariinském) a v letech 1960-69 tančila v Novosibirsku. Po té se již jako primabalerína vrátila do Kirovova divadla.

25.6. měl premiéru balet DON JUAN. Choreografie Michail Fokin, hudba Gluck, Alhambra Theatre v Londýně.

24.7. se v provedení Ballet Russe de Monte Carlo v Royal Opera House v Londýně uskutečnila premiéra baletu FANTSTICKÁ SYMFONIE. Choreografie Leonide Massine, hudba Hector Berlioz.

 

27.7. se narodil ruský tanečník, sólista Velkého divadla v Moskvě MARIS LIEPA. Studia dokončil v Moskevském choreografickém učilišti pod vedením N.I. Tarasova a od roku 1960 působil ve Velkém divadle. V letech 1963-80 vyučoval v Moskevském chor. Učilišti klasický tanec a tanec s partnerem. (zemřel 1989)

 

20.8. se v Miláně narodila tanečnice CARLA FRACCI.

 

1.10. se narodil americký tanečník EDWARD VILELLA, žák School of American Ballet, sólista New York City Ballet a pozdější baletní ředitel.

 

10.11. měl premiéru balet NOCTURNE. Choreografie F.Ashton, hudba Delius, Sadler´s Wells Theatre v Londýně.

 

8.12.se narodil francouzský tanečník GÉRARD LEMAITRE. V jedenácti letech začal studovat balet v École du Châtelet v Paříži. V roce 1949 získal angažmá v souboru Rolanda Petita.

V roce 1960 odešel do Nederlands Dans Theater na pozvání Hans von Manena. Tady působil do roku 1982. Poté se stal baletním mistrem a pedagogem Baletu Scapino v Amsterodamu. V roce 1986 se stal baletním mistrem v souboru Lyonské opery.

V 1991 se stal členem NDT III.

 

11.12. se narodila tanečnice, baletní mistryně a pedagožka SAŠA AIŠMANOVÁ. Tanec studovala u R. Remislavského. V roce 1959 absolvovala pedagogiku na TK DAMU. V letech 1959 – 63 byla sólistkou v Kladně, poté v Plzni. Od roku 1965 se stala členkou Laterny magiky, kde tančila v představeních např. Pražský karneval, Lásky v barvách karnevalu, Sněhová královna. Působila zde do roku 1984.

 

V tomto roce měl premiéru balet AMERIČAN V PAŘÍŽI. Hudba G.Gershwin, choreografie Page, v Cincinnati.

 

V tomto roce založil L. Kirstein BALLET CARAVAN, soubor, kde se měli uplatnit mladí američtí choreografové. V říjnu 1941 se tento soubor rozpadnul.

 

R.Blum založil baletní soubor BALLETS DE MONTE CARLO.

 

 

 

 

 

24.09.2008 10:58:54
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one