Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

1935

 

 

19.1. - měl premiéru balet NOSATÝ IMBREK, hudba K. Baranovič, choreografie M. Fromanová, Chorvatské národní divadlo v Záhřebu.

 

1.3. - se ve Velkém divadle v Moskvě uskutečnila premiéra baletu TŘI TLOUŠTÍCI. Hudba V. Oranský, choreografie Moisejev, tančili A. Bulgakov, Ruděnko, O. Lepišenská, A. Messerer.

 

9.7. - se v Théatre de l´Opéra v Paříži uskutečnila premiéra baletu ICARUS, hudba: rytmy S. Lifar, orechestrace J.E. Szyfer, choreografie Sergej Lifar.

 

11.7. se v Leningradě narodila tanečnice NINA VLADIMIROVNA TIMOFEJEVA. Studium na choreografickém učilišti v Leningradě ukončila v roce 1953 a po té tančila v Kirovově divadle. Jako sólistka nastoupila v roce 1956 do Velkého divadla v Moskvě.

 

18.7. - se uskutečnila premiéra baletu TISÍC POLIBKŮ. Hudba Frederic d´Erlanger, choreografie Bronislava Nižinská, Ballet Russe de Monte Carlo v Londýně.

 

22.8. - se v Brestu narodila francouzská tanečnice, choreografka a profesorka ALINE ROUX. V roce 1969 založila skupinu Rhytme et Structure. Je držitelkou několika choreografických ocenění.

 

16.10. - se v německém Mgdeburgu narodil tanečník, choreograf a baletní ředitel ALEXANDER ROY (vlastním jménem Udo Badstübner). Studoval u G. Steinwega, T. Gsovského a dalších. Svou kariéru začla v roce 1951 v Leipzigu, později se stal členem berlínské Komické opery, od roku 1957 působil v Bremen Ballet, v roce 1960 v American Festival Ballet, později tančil v Amesterodam Ballet, Teatro del Balletto či Netherlands Dance Theatre.

 

30.11. - měl ve Velkém divadle v Moskvě premiéru balet SVĚTLÝ PRAMEN. Hudba Dimitrij Šostakovič, choreografie F. Lopuchov.

 

31.12. - se v Leningradě uskutečnila premiéra baletu ZTRACENÉ ILUZE, hudba Boris Asafjev, choreografie Rostislav Zacharov.

 

V tomto roce patnáctiletá tanečnice MARGOT FONTEYN dostala svou první důležitou úlohu. Svěřil jí ji F. Ashton v baletu Rio Grande, kde tančila kreolskou dívku.

 

24.09.2008 10:56:30
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one