Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
1934

 

30.1. se uskutečnilo první provedení baletu Louskáček za hranicemi Ruska. Stalo se tak v londýnském Sadler´s Wells Theatre v provedení Vic-Wells Ballet. Cgoreografie v úpravě Nicolase Sergejeva, v hlavních rolích tančili Alicia Markova a Stanly Judson.

12.3. se v Bratislavě narodila tanečnice JARMILA MANŠINGROVÁ. Základy taneční techniky získala v baletní škole E. Fuchsové-Lehotské v Bratislavě. 1949-55 byla sólistkou Slovenského národního divadla v Bratislavě, v roce 1956 studovala ve Státním tanečním učilišti A.J. Vaganové. V Národním divadle byla jako sólistka angažována v letech 1957-64, 1964-73 působila jako sólistka ve Státním divadle v Brně. V roce 1973 se vrací zpět do Národního divadla, kde od roku 1976 působila jako baletní mistr.

21.3. se v leningradském Státním akademickém divadle opery a baletu uskutečnila premiéra baletu FADETTA. Bylo to absolventské vystoupení žáků Choreografického učiliště A.J. Vaganové. Hudba Leo Delibes (z baletu Sylvie), choreografie L. Lavrovský.

27.3. se narodil americký tanečník, pedagog a choreograf ARTHUR MITCHELL, jeden z prvních slavných černošských klasických tanečníků. Od roku 1956 byl členem, později sólistou New York City Ballet, kde vytvořil hlavní role v Balanchinových baletech - např. Agon (1967), Sen noci svatojánské (1962). V roce 1968 založil Dance Theatre of Harlem jako první stálou taneční skupinu orientovanou na klasický baletní repertoár, v níž převažovali tanečníci černošského původu.

6.4. uvedl Ballet Russes de Monte Carlo ve Philadelphii premiéru baletu UNION PACIFIC. Choreografie Leonide Massine, hudba Nicholas Nabokoff.

13.5. se v Moskvě narodila tanečnice JELENA KOVALEVSKÁ, absolventka taneční školy při Velkém divadle (pedagogové Olga Iljina, Sulamit Messererová).První angažmá nastoupila ve Velkém divadle v Moskvě. Po sňatku s českým houslistou J. Brožem žila od roku 1962 trvale v Čechách. Nastoupila angažmá v Národním divadle v Praze (od roku 1964 jako sólistka). Od roku 1977 se věnovala pedagogické činnosti na Taneční konzervatoři v Praze.

9.6. se uskutečnila premiéra baletu SERENÁDA. Choreografie George Balanchine, hudba P.I. Čajkovský. Tančili studenti School of American Ballet v New Yorku.


6.8. se narodil marocký tanečník a výtvarník GERMINAL CASODO, žák Nikolase Zvereva a Viktora Gsovského. Tančil ve Wuppertalu, v souboru Grand Ballet du Marquis de Cuevas a v roce 1957 se stal členem skupiny Maurice Béjarta. Předním sólistou Baletu 20. století byl od počátku 70. let Kromě toho zde také vytvořil výpravu pro Béjartovy balety Čtyři synové Aymonovi, Hoffmanovy povídky, Ptáci, Romeo a Julie, Bhakti aj.

28.9. se v leningradském Kirovově divadle uskutečnila premiéra baletu BACHČISARAJSKÁ , Hudba Boris Asafjev, choreografie R.V. Zacharov, tančili Galina Ulanová (Marie), Tatiana Vetčeslova (Zarema), Michail Dudko (Girej).

24.12. se narodil izraelský tanečník a choreograf MOSHE EFRATI.Debutoval v Jeruzalémě v roce 1956 a stal se jedním ze zakládajících členů Batsheva Dance Company v roce 1964, kde se uplatnil jako inerpret i choreograf.

Sestry Catherine a Dorothie Littlefieldovy z Philadelphie založily LITTLEFIELD BALLET (jehož činnost skončila v roce 1942). Tento soubor jako první v Americe uvedl kompletní Spící krasavici.

Balanchinem a V. Dimitrievem byl založen THE AMERICAN BALLET. První tři představení souboru proběhla v prosinci 1934 v Hartfordu.

 

 

18.08.2008 08:24:20
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one