Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
1932

V lednu byl bývalými členy Ruského baletu Sergeje Ďagileva Kochnem, Balanchinem, Massinem a Doubrovskou založen BALLET RUSSES DE MONTE CARLO.

 3.2. se narodil francouzský tanečník, choreograf a pedagog PIERRE LACOTTE. Tanec studoval ve škole při Pařížské opeře, kde měl v letech 1946 – 55 angažmá. Poté si založil vlastní taneční skupinu Ballet de la Tour Eiffel. V roce 1985 se stal ředitelem Ballet de Monte Carlo. V choreografické tvorbě se věnuje především rekonstrukci romantických baletů; La Sylphide, Coppélie, Faraónova dcera ad., které uvádí po celém světě.

  21.3. se narodil tanečník, choreograf a pedagog OTTO ŠANDA. V roce 1953 absolvoval Taneční konzervaroř v Praze, v té době již působil jako sólista v Armádní opeře. Po jejím zrušení v roce 1955 přešel do Národního divadla v Praze (od roku 1956 sólista). Postupně působil jako asistent režie a pedagog operního baletu ND. V letech 1992 – 99 byl choreografem a vedoucím baletu Státní opery.

 

12.4. se uskutečnila premiéra Balnchinových baletů CONCURRENCE (hudba Georges Auric) a COTILLON (hudba Emmanuel Chabrier)

16.6. se narodila tanečnice ALLA OSIPENKO, dlouholetá sólistka Kirovova (Mariinského) divadla a později souboru Choreografické miniatury L. Jakobsona.

11.7. se v Nieuwe Amstel narodil holandský choreograf HANS VAN MANEN, jeden ze zakladatelů Nizozemského tanečního divadla, autor řady choreografií pro soubory z celého světa (NDT, Het National Ballet, pařížská Opera atd.)Od roku 1952 člen Ballet Recital, od roku 1959 člen Petit´s Company, jeden z prvních členů Netherlands Dance Theatre (1960), od roku 1973 choreograf a baletní mistr v Dutch National Ballet.

6.11. bylo na scéně Velkého divadla v Moskvě předvedeno třetí dějství baletu PLAMENY PAŘÍŽE a o den později se v leningradském Kirovově divadle odehrála premiéra celého tohoto baletu. Hudba Boris Asafjev, libreto V. Dimitriev a N. Volkov. V moskevském provedení tančily: Galina Ulanová Mireille), Nina Anisimova (Therese), Olga Jordan (Jeanne).

V tomto roce se v pařížské Opeře uskutečnila premiéra baletu NA BŘEHU DNĚPRU, hudba Sergej Prokofjev, choreografie Sergej Lifar.


 

18.08.2008 08:22:03
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one