Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
1931

5.1. se ve městě Rogers v Texasu narodil americký tanečník, choreograf a baletní ředitel ALVIN AILEY. Studoval v Hortonu v Kalifornii u M. Graham, Holma a M. Weidmana v New Yorku. Jako tanečník debutoval v roce 1950. V roce 1958 založil Alvin Ailey American Dance Theatre.

23.1. zemřela na zájezdu v Haagu na zápal plic jedna z nejslavnějších tanečnic všech dob ANNA PAVLOVOVÁ (narozena 1881).

8.2. se v Moskvě narodil VLADIMÍR VASILJOV, tanečník a choreograf, jenž se svou ženou Natálií Kasatkinou uvedl řadu baletů jak ve Velkém divadle v Moskvě, tak i pro jiné ruské scény.

26.4. měl premiéru balet PRŮČELÍ. Camargo Society v Cambridge Theatre v Londýně, tančili L. Lopokova, A. Markova, F. Ashton. HudbaWalton, choreografie Frederick Ashton.

22.5. měl v pařížské Opeře premiéru balet BACCHUS A ARIADNA. Hudba Roussel, choreografie S. Lifar. Tančili S.Lifar, O. Spesivcevová.

23.6. měl v pařížské Opeře premiéru balet AMPHION (podle Valéryovi básně). Hudba Honegger, choreografie L. Massine, dekorace Benois.

31.8. se v Jičíně narodila tanečnice VLASTA ŠILHANOVÁ, která od roku 1951 působila v souboru Národního divadla v Praze.

22.11. se v Třebověticích u Jičína narodil tanečník JAROMÍR PETŘÍK.Absolvoval přípravku baletu ND a stáž v Leningradském státním tanečním učilišti A. J. Vaganovové. V roce 1949 nastoupil angažmá v Národním divadle, kde setrval až do roku 1987. Sólistou byl jmenován v roce 1957. Díky svému mladému zjevu a taneční noblese byl zpočátku obsazován do lyrických rolí: Paris v Romeovi a Julii, Vavřena ve Filosofské historii, Švanda ve Švandovi dudákovi, Dafnis v Dafnidovi a Chloe. Naopak smysl pro herecký projev uplatnil například v baletech Krysař a Juan. Po absolvování stáže v Leningradě rozvinul svou uměleckou profesi v plné šíři. Tančil Prince v Labutím jezeře, Ivana v Ptákovi Ohnivákovi, Romea v Romeovi a Julii, Othella ve stejnojmenném baletu nebo Odyssea v Bloudění Odysseově. Od 70. let byl obsazován převážně do charakterních postav. Za všechny jmenujme Tybalta v Romeovi a Julii, Krassa ve Spartakovi nebo titulní roli v Podivuhodném mandarínovi. V letech 1969–1974 působil jako pedagog na pražské Taneční konzervatoři. Byl nositelem Ceny Thálie 1999 za celoživotní mistrovství a držitelem titulu zasloužilý umělec z roku 1968. Zemřel 29.1. 2007.

29.11. se uskutečnila premiéra baletu RIO GRANDE. Choreografie F. Ashton, hudba Lambert, Camargo Society v Savoy Theatre v Londýně. Tančili Lopokova, Gore, Markova.

24.12. se narodila tanečnice VIKTORKA VIKTORINOVÁ. V roce 1950 absolvovala Taneční konzervatoř Praha a první angažmá měla v AUS VN. Poté byla sólistkou v Karlíně, Plzni, Kladně a od roku 1967 v Národním divadle v Praze. Od roku 1970 působila v Salcburku.

Uplatnila se hlavně v lyrických rolích; Elvíra (Don Juan), Agnes (Krysař), Olja (Mládí), Sněhurka, Princezna (Z pohádky do pohádky).

 

 

 

18.08.2008 08:20:23
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one