Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
1930

 

29.7. se v Alleghany County (USA) narodil tanečník, choreograf a baletní ředitel PAUL TAYLOR. Studoval u M. Graham, Limóna, Tudora.

25.9. se ve městě Gorlovka (Rusko) narodil tanečník LADISLAV SOBOTKA. V roce 1937 se jeho rodina vrátila do Čech. V roce 1949 se stal členem baletního souboru Národního divadla v Praze. Ze scény odešel v roce 1974.

26.10. měl v Kirovově divadle v Leningradě premiéru balet ZLATÝ VĚK. Hudba Dimitrij Šostakovič, choreografie E. Kaplan a Vainonen.

20.11. Se narodila ruská tanečnice MAJA PLISECKÁ. Na scéně moskevského Velkého divadla začala působit od roku 1943. Ze spolupráce s jejím manželem, hudebním skladatelem Rodionem Ščedrinem vzniklo několik baletních opusů: Carmen, kterou pro ni choreografoval v roce 1967 Kubánec Alberto Alonso, v roce 1972 Anna Kareninová, kterou sama inscenovala, v roce 1980 to byl balet Racek. Nezapomenutelné je její ztvárnění Umírající labutě. Plisecká patří mezi několik málo balerín, které se staly legendou ještě za svého života.

24.12. se narodil americký tanečník, choreograf, pedagog a baletní ředitel ROBERT JOFFREY. V roce 1956 založil spolu s Arpinem vlastní skupinu Joffrey Ballet.

V tomto roce zemřela tanečnice VIRGINIE ZUCCHI (narozena 1847).

V New Yorku zemřel švédský tanečník JEAN BÖRLIN (narozen 1893).

V Paříži zemřela italská tanečnice CARLOTTA BRIANZA (narozena 1867).

V Londýně byla založena CAMARGO SOCIETY.

 

18.08.2008 08:19:07
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one