Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
1928

 

14.1. se narodil amrický tanečník, choreograf a pedagog GERALD ARPINO, jedna z vůdčích osobností souboru Joffrey Ballet.

25.2. se narodila tanečnice IRENA KEPLEROVÁ, žačka Z. Zabylové a J. Nikolské. Členkou a později sólistkou baletu Národního divadla v Praze byla od roku 1942 až do roku 1967, kdy odešla do důchodu.

16.4. se v Théatre des Champs-Elysées v Paříži uskutečnila premiéra baletu RAPSÓDIE V MODRÉM. Choreografie Anton Dolin, hudba George Gerschwin.

25.4. se v Brně narodila tanečnice a pedagožka OLGA SKÁLOVÁ. Byla žákyní I. V. Psoty, Ljuby Kvasnicové, Miroslavy Figarové, Zory Šemberové a A. M. Tymichové. V roce 1957 také absolvovala stáž ve Velkém divadle v Moskvě. V letech 1943-52 tančila ve Státním divadle v Brně, po té do roku 1975 působila jako sólistka baletu Národního divadla v Praze. Roku 1977 se stala šéfem baletu SD v Brně.
Nejvýznamějších rolí se dočkala v Praze pod choreografickým vedením Jiřího Němečka (Odetta a Odilie, Julie, Paní Měděné hory v Kamenném kvítku, Zobeida v Šeherezádě, Desdemona v Othellovi, titulní postava v baletu Svědomí).Cenné byly i její role v choreografiích Jiřího Blažka (Frygie ve Spartakovi, Mefistofela v Doktoru Faustovi, Pták Ohnivák, Chloe ad.). Jako choreografka nastudovala Fokinovu verzi Sylfid, s J. Němečkem Labutí jezero, s Lubošem Ogounem Popelku, Spící krasavici a Z pohádky do pohádky. Byla pedagožkou na konzervatořích v Praze i v Brně (1983-86 ředitelka TK Brno), v letech 1977-89 šéfovala brněnskému baletu. Je držitelkou Ceny Thálie 1995 za celoživotní mistrovství.

12.6. měl v Paříži v podání Ruského baletu Sergeje Ďagileva premiéru balet APOLLÓN, VŮDCE MŮZ (Apollon Musagete). Hudba Igor Stravinský, choreografie George Balanchine, v hlavních rolích tančili Sergej Lifar (Apollon), Alice Nikitina a Alexandra Danilova.

3.10. se v dánské Kodani narodil tanečník a baletní ředitel ERIK BRUHN (vl. jménem Belton Evers). Členem Královského dánského baletu se stal v roce 1947, sólistou byl od roku 1949. V těch samých letech (1947-49( byl zároveň hostem English Metropolitan Ballet, později působil v American Ballet Theatre, National Ballet of Canada (jehož byl v letech 1983-86 také uměleckým ředitelem), New York City Ballet, Royal Ballet, Harkness Ballet. V roce 1963 získal Cenu Nižinského, v roce 1968 cenu Dance Magazine Award. (zemřel 1.4. 1986 v Torontu)

13.11. v Miláně zemřel italský tanečník a pedagog ENRICO CECCHETTI. (narozen 1850)

22.11. měl v pařížské Opeře premiéru balet BOLERO. Hudba Maurice Ravel, choreografie Ida Rubinštejnová, tančil soubor Ida Rubinstein Company. Hudba k Boleru vznikla na přání Idy Rubinštejnové, Ravel tím nebyl příliš nadšen a v úspěch svého díla v době jeho vzniku nevěřil.

27.11. se v pařížské Opeře uskutečnila premiéra baletu LE BAISER DE LA FÉE, hudba Igor Stravinský, choreografie Bronislava Nižinská.

V tomto roce měl premiéru balet LEDOVÁ PANNA, hudba Igor Stravinský, choreografie Bronislava Nižinská.

V Leningradě debutuje Galina Ulanová.

V Paříži si otevřela své studio tanečnice MADAME ROUSANNE. Mezi její žáky patřili mimo jiné Darsonval, Peretti, Brieux, Chauviré, van Dyk, Petit či Béjart.

 

13.08.2008 20:06:25
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one