Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
1926

7.2. byl poprvé předveden balet ESMERALDA na jevišti Velkého divadla v Moskvě. Hlavní role tančili J.V. Gelcerová a A.V. Tichomirov (světová  premiéra 9. března 1884 v Her Majesty´s Theatre v Londýně)

19.3. se v Saratově narodil tanečník a baletní mistr BORIS JAKOVLEVIČ BREGVADZE. V roce 1947 ukončil studium na Leningradském choreografickém učilišti a stal se členem baletního souboru Kirovova divadla.

6.5. se narodil český tanečník a choreograf, několikaletý šéf baletu Národního divadla v Praze ANTONÍN LANDA. (zemřel 1995)

24.5. se uskutečnila premiéra baletu FIGURKY Z PORCELÁNU, Chorvatské národní divadlo v Záhřebu, hudba I. Šafránek-Kavič, choreografie M. Fromanová.

15.6. se v Moskvě narodil tanečník, choreograf a profesor ALEXANDER ALEXANDROVIČ LAPAURI. Studium na moskevském učilišti při Velkém divadle ukončil v roce 1944 a stal se členem souboru. (zemřel 1975)

3.7. se v Théatre Sarah Bernardt v Paříži uskutečnila premiéra baletu JACK IN THE BOX, hudba Eric Satie, choreografie George Balanchine.

20.8. se v Újezdu u Uničova narodila česká tanečnice, baletní mistryně a choreografka RŮŽENA MAZALOVÁ.První angažmá nastoupila v Tylově divadle v Nuslích (1941-43), v letech 1943-45 tančila v Neues Deutches Theater v Praze, 1945-46 v opeře Divadla 5. května, 1946-47 v Hudebním divadle v Karlíně. V baletním souboru národního divadla v Praze byla angažována v letech 1952-56 a současně se zdokonalovala v choreografickém učilišti při Velkém divadle v Moskvě. Po návratu až do roku 1969 působila v Národním divadle jako sólistka. Tam také pracovala v letech 1975-77 jako baletní mistryně. Před tím, v letech 1969-75, působila jako baletní mistryně v Düseldorfu. V letech 1958-61 a 1974-76 byla pedagožkou na Taneční konzervatoři v Praze a externě i na TK HAMU. V sezóně 1986/87 byla baletní mistryní ve Slovenském národním divadle v Bratislavě.

28.11. se uskutečnila premiéra baletu PODIVUHODNÝ MANDARÍN, Státní scéna v Kolíně, hudba Béla Bartók, choreografie H. Strohbach. V hlavních rolích tančili Wilma Aug a Ernst Zeiller.

3.12. se v Lyceum Theatre v Londýně uskutečnila premiéra baletu NEPTUNŮV TRIUMF, hudba Berners, choreografie George Balanchine, v hlavních rolích Alexandra Danilova, Sergej Lifar, George Balanchine.

13.12.se narodila tanečnice, choreografka a pedagožka EVA KRÖSCHLOVÁ. Tanec se učila u své matky Jarmily a v letech 1939 – 49 byla členkou její skupiny. Zabývala se studiem kinetografie a historických tanců. Jako choreografka spolupracovala s různými divadelními soubory, např. Soubor. J. Fučíka, Černé divadlo J. Srnce, La Fiamma.

Od roku 1952 vyučovala na DAMU, kde se v roce 1990 stala docentkou. Vypracovala metodiku analýzy lidových tanců. Napsala několik publikací; Hudební výchova pohybem, Dobové tance 16. – 19. stol., Jevištní pohyb, Psychosomatická příprava herce.

 

V tomto roce Dame Ninette de Valois otevřela v Kensingtonu Academy of Choreographic Art.

V Anglii byl založen BALLET RAMBERT. V roce 1937 soubor poprvé navštívil Francii a po válce zahájil velké turné, které zahrnovalo Čínu (1957) a USA (1959).

Frederick Ashton choreografuje svůj první balet.

První sólové představení Matry Graham.

Mary Wigman otevírá školu v Drážďanech.

 

 

13.08.2008 20:03:09
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one