Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
1925

24.1.se v Oklahomě (USA) narodila tanečnice MARIE TALLCHIEF, původem Indiánka. Studovala ve Škole amerického baletu a po té se stala jednou z vůdčích balerín New York City Ballet.  V letech 1946-1952 byla manželkou George Balanchina.

3. 3. se ve Velkém divadle v Moskvě uskutečnila premiéra baletu KRÁSNÝ JOSEF, choreografie Goleizovský, hudba S.N. Vasilenko

28.3. se v Leningradě narodil tanečník, choreograf a baletní ředitel IGOR DIMITRIEVIČ BELSKY. Leningradské baletní učiliště ukončil v roce 1943 a po té se stal členem baletu Kirovova divadla. Pro tento soubor později i choreografoval. V letech 1963-72 byl hlavním choreografem leningradského Malého divadla, kde uvedl svou verzi baletů Koníček Hrbáček, Labutí jezero či Louskáček.

28.4. se uskutečnila v podání Ruského baletu Sergeje Ďagileva v Monte Carlu premiéra baletu ZEFÍR A FLÓRA. Libreto Boris Kochno, choreografie Leonide Massine, hudba Vl. Dukelský. V hlavních rolích tančili Lifar, Nikitina a Dolin.

6.5. se v Okanoganu (stát Washington, USA) narodil tanečník ROBERT BARNETT, žák Nižinské, Preobraženské, student Americké školy baletu (School of American Ballet). Debutoval se souborem Original Ballet Russe,od roku 1950 působil v New York City Ballet.Založil si svou baletní školu.

16.5. se v Praze narodila tanečnice DAGMAR LEDECKÁ. Tančit se začala učit v baletní škole R. Remislavského. První angažmá získala ve Velké operetě (1942-45), po osvobození působila v Hudebním divadle Karlín (1945-47). V sezóně 1947/48 tančila v Slovenském národním divadle v Bratislavě a po té ji přivedl Ivo Váňa Psota do Brna, kde tančila v letech 1948-53. 1.1. 1954 byla angažována jako sólistka do Národního divadla v Praze, kde setrvala až do svého odchodu do důchodu v roce 1973.

2.8. zemřela v Leningradě ruská tanečnice a pedagožka JEVGENIA PAVLOVNA SOKOLOVA (narozena 1850).

2.9. se v Jihlavě narodil tanečník a choreograf VLASTIMIL JÍLEK. V Brně se učil u I.V. Psoty, který ho již v roce 1940 angažoval k baletu Státního divadla v Brně. Po válce nastoupil do baletního souboru Divadla 5. května vedeném Ninou Jirsíkovou, ale už po dvou měsících přešel do Národního divadla v Praze, kde setrval až do roku 1978, kdy odešel do důchodu. Po smrti Saši Machova se stal šéfem a choreografem baletu Národního divadla. (zemřel 16.4. 1996)

20.9. se v Moskvě narodila tanečnice, primabalerína Velkého divadla v Moskvě MAJA MICHAILOVNA PLISECKÁ. Svou kariéru v tomto divadle zahájila v roce 1945. Mezi její nejznámější role patří Umírající labuť, Carmen aj. Její umění je zaznamenáno na mnoha tanečních filmech. Je známá i jako choreografka. Vytvořila choreografie např. k Anně Kareninové či Rackovi.

5.10. se v Moskvě narodila tanečnice RAJSA STĚPANOVNA STRUČKOVÁ. Studium na baletní škole při Velkém divadle v Moskvě ukončila v roce 1944, po té se stala členkou baletního souboru Velkého divadla.

17.11. se v Praze narodila tanečnice JIŘINA KNÍŽKOVÁ, manželka tanečníka a choreografa Vlastimila Jílka. Byla žačkou baletní školy J. Nikolské. Do baletního souboru Národního divadla byla přijata v roce 1942 a v roce 1952 byla jmenována sólistkou. Zde působila až do roku 1972. Určující vliv na formování její osobnosti měl Saša Machov.

Pod názvem The Dorothy Alexander School of Dance byla v USA založena Atlanta School of Ballet (k přejmenování došlo v roce 1945).

V tomto roce vyšla kniha Fjodora Lopuchova "Paths of Balletmaster", ve které se autor zabývá propojením hudby a tance.

 

13.08.2008 20:01:23
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one