Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
1923

20.4. se v Praze narodila tanečnice, baletní mistryně a pedagožka NADĚŽDA SOBOTKOVÁ.Žákyně A. Handlové a J. Nikolské, v roce 1956 absolvovala TK DAMU, obor Taneční pedagogika. Od roku 1939 nastoupila do baletního souboru Národního divadla v Praze. Od roku 1948 tančila jako sólistka, od roku 1959 působila jako baletní mistr a vedoucí baletního souboru opery ND. Od roku 1959 až dodnes působí jako vedoucí Baletní přípravky ND. V roce 1998 jí byla udělena cena Senior Prix nadací Život umělce.
Z rolí: Žena v Mlýnu na ženy, Květen, Leknín a nový rok v baletu Z pohádky do pohádky, Bohyně světla v Prométheovi, Lotty ve Filosofské historii, Rusalka ve Viktorce, Zlá sestra v Popelce, Amor v Plamenech Paříže ad. Jako asistentka choreografie spolupracovala na mnoha inscenacích: Hry o Marii, Hoffmannovy povídky, Carmen, Tamerla, Čarostřelec, Manon Lescaut, Mirandolína, Mistři pěvci norimberští, Braniboři v Čechách, Copernicus, Libuše, Řecké pašije, Psohlavci, Falstaff aj.

25.4. se narodila americká tanečnice MELISSA HAYDEN. Proslavila se jako přední interpretka souboru New York City Ballet, kde působila s krátkou pauzou od roku 1950 do roku 1973.

9.5. se ve velkém divadle v Moskvě uskutečnila premiéra baletu ŠPANĚLSKÉ CAPRICCIO.

13.6. měl v Théatre Gaité-Lyrique v Paříži premiéru balet se zpěvy SVATBY (Les Noces) v choreografii Bronislavy Nižinské a s výpravou Natálie Gončarovové., hudba Igor Stravinský.

5.7. se v Pardubicích narodil JIŘÍ BLAŽEK. Taneční průpravu získal u R. Macharovského, J. Nikolské a Z. Zabylové. Od roku 1946 byl členem baletu národního divadla v Praze, od roku 1949 jeho sólistou a od roku 1967 i jeho choreografem.

25.10. se uskutečnila premiéra baletu STVOŘENÍ SVĚTA, choreografie Jean Börlin, hudba Darius Milhaud, Ballets Suédois v Theatre des Champs-Elysées v Paříži.

16.12. se uskutečnila premiéra baletu ŠEHEREZÁDA ve velkém divadle v Moskvě, hudba Nikolaj Rimský-Korsakov.

V tomto roce měl premiéru balet ADŽANSKÉ FRESKY. V Londýně ho uvedla skupina Anny Pavlovové, choreografie I. Chlustin, hudba A.N. Čerepin.

 

13.08.2008 19:57:54
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one