Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
1921


26.1. v New Yorku zemřela italská tanečnice MARIETTA BONFANTI. (narozena 1847)

6.2. se v Moskvě narodil tanečník a pedagog JURIJ GRIGOROVIČ KONDRATOV. Studoval u Guseva v baletní škole Velkého divadla, kde absolvoval v roce 1940. Po té se stal členem baletního souboru moskevského Velkého divadla, kde byl častým partnerem Olgy Lepišenské a Galiny Ulanové. V roce 1959 se stal uměleckým ředitelem baletní školy Velkého divadla. (zemřel 1967)

6.2. se ve Velkém divadle v Moskvě uskutečnila premiéra baletu PETRUŠKA. Hudba Igor Stravinský, choreografie Michail Fokin, kostýmy a dekorace A. Benua.

29.3. se v Praze narodila tanečnice ELIŠKA SLANCOVÁ, manželka tanečníka Miroslava Kůry. Tančila v baletu Švandova divadla, v Tylově divadle a od roku 1945 působila v Liberci. Tady setrvala rok a po té odešla na dvě sezóny (1946-48) so SND Bratislava a pak do Brna k I.V. Psotovi. V letech 1954-63 byla členkou baletu Národního divadla v Praze.

21.4. se narodila švédská tanečnice a pedagožka ELSA MARIANNE VON ROSEN. Tanec studovala u V. Alexandrovy, A. Kozlovského a v Royal Ballet School v Dánsku. V roce 1947 působila v Ballet Russe de Monte Carlo. V letech 1951 – 59 měla angažmá v Royal Swedish Ballet, kde tančila klasický repertoár. Později hostovala v různých divadlech. V letech 1970 – 76 byla šéfkou baletu v Gothenburg Ballet. Poté se věnovala choreografické tvorbě.

9.5. se ve Varšavě uskutečnila premiéra baletu PAN TWARDOWSKI. Choreografie Zajlich, hudba Ludomir Róžycki, libreto Stefania Róžycka na motivy legendy o Faustovi. (Jiný balet stejného jména měl premiéru v roce 1874, viz tam.)

17.5. - se v podání Ruského baletu Sergeje Ďagileva v Theatre Gaité-Lyrique v Paříži uskutečnila premiéra baletu ŠUT (orig. Skazka pro šuta). Hudba a libreto Sergej Prokofjev, choreografie Tadeusz Slavinsky a M. Larionov.

10.12. se narodila tanečnice, baletní mistryně a choreografka MÁŠA CVEJIČOVÁ.

Byla žačkou A. Bergera a v letech 1914 – 20 působila v ND Praha. Potom odešla do Lublaně, Záhřebu a Bělehradu. V letech 1929 – 36 byla šéfkou baletu a choreografkou ND v Brně.

Později choreografkou brněnské zpěvohry, kde s přestávkou působila až do roku 1961. Jako choreografka uvedla v Brně např. Labutí jezero, Ptáka Ohniváka, Petrušku, Svatby, Špalíčka.

V roce 1935 jako první u nás inscenovala sovětský balet Rudý mák.

V letech 1930 – 44 vyučovala na baletní škole I. V. Psoty.

 

21.12. se v Havaně narodila tanečnice a baletní ředitelka ALICIA ALONSO (vl. jménem Alicia Ernestina de la Caridad dei Cobre Martinez Hoyo). Studovala na Kubě a v USA (School of American Ballet v New Yorku). Začala tančit v Broadwayských muzikálech, v roce 1943 založila svůj soubor Alicia Alonso in Havana. V roce 1951 se vrátila do American Ballet Theatre, od roku 1959 se stala ředitelkou a primabalerínou Nationalle Ballet of Cuba.

 

 

13.08.2008 19:55:03
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one