Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
1917

2.1. se narodila německo-americká tanečnice a herečka VERA ZORINA. Tanec studovala u T. a V. Gsovských. V roce 1933 odešla do Londýna, kde dále studovala u N. Legata a M. Rambert.V letech 1934 – 36 byla členkou souboru Ballet Russe de Monte Carlo. V roce 1938 odešla do USA a začala vystupoval na Broadwayi. V letech 1938 – 46 byla manželkou G. Balanchina.

12.4. se v římském Teatro Constanza uskutečnila premiéra baletu ŽENY DOBRÉHO MUŽE (Les Femmes de Bonne Humeur), choreografie Leonid Massine, hudba Scarlatti-Tommasini.

22.4. se v Paříži narodila jedna z největších klasických tanečnic YVETTE CHAUVIRÉ, která studovala u Kniaseffa a V. Gsovského. V klasickém repertoáru se představila nejen ve Francii, ale i v Miláně, Moskvě, Berlíně, New Yorku a v mnoha dalších divadlech po celém světě. Napsala knihu Jsem baletka (Je Suis Ballerine), která vyšla v roce 1960.

11.5. se v podání Ruského baletu uskutečnila v Theatre du Chatelet premiéra baletu CONTES RUSSES, choreografie L. Massine, hudba Liadov.

12.5. se v Budapešti uskutečnila premiéra baletu Bély Bartóka DŘEVĚNÝ PRINC, choreografie Balázs.

18.5. v Theatre du Chatelet v Paříži měl premiéru balet PARADE, choreografie L. Massine, libreto Cocteau, scéna a kostýmy P. Picasso, hudba Eric Satie. V hlavních rolích se představili L. Lopuchova, Maria Chabelska, L. Massine a Nicholas Zverev.

22.5. se narodil kubánský tanečník, choreograf a baletní ředitel ALBERTO ALONSO. Od roku 1933 studoval u Nikolaje Javorského v Havaně, později u Olgy Preobraženské. Tančil v mnoha souborech a od roku 1966 se stal baletním mistrem a choreografem.

11.8. ve finském Vommalu zemřel ruský tanečník a pedagog PAVEL GERDT. (narozen 1844)

14.8. se v Brně narodila tanečnice MIRKA FIGAROVÁ, přední sólistka baletu Zemského divadla v Brně, oblíbená tanečnice choreografa Ivo Váni Psoty.

26.9. tančil V. Nižinský v Buenos Aires na svém posledním turné "Ducha Růže" a "Petrušku" naposledy ve svém životě. V tomto roce rovněž Nižinský naposledy veřejně vystoupil.

V tomto roce došlo k prvnímu setkání Kuby s klasickým tancem, kdy na tento ostrov zavítala se svou skupinou Anna Pavlovová.

V tomto roce se narodila tanečnice, vyhledávaná umělkyně v 30. letech, LUBOV ROSTOVA. Tančila v Balanchinových choreografiích, působila v Les Ballets( 1933) či v Ballet Russe de Monte Carlo (1938).

11.08.2008 10:00:09
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one