Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
1916

2.1. se v Berlíně narodila tanečnice VERA ZORINA (vl. jménem Eva Brigitta Hartwig), manželka G. Balanchina a Goddarda Liebersona.

16. 1. se v Londýně narodil RUDOLF BENESH, tvůrce baletní notace. Jeho systém zápisu pohybu se začal od roku 1956 vyučovat na London Royal Academy of Dancing. (zemřel 3.5. 1975 v Londýně)

12.4. uvedl Nižinský v New Yorku v Metropolitní opeře balety "DUCH RŮŽE", "PETRUŠKA" a "ŠEHEREZÁDA".

6.5. se v Kročehlavech u Kladna narodil tanečník, choreograf a šéf baletu ANTONÍN LANDA. U divadla začal v Kladně v roce 1931, kde jako tanečník 4 roky vypomáhal v operetě. po té 3 roky kočoval po venkově s Dobrou operetou ředitele A. Vilského. Další angažmá nastoupil v divadle v Košicích (1937-38). V roce 1939 zakotvil ve Státním divadle v Brně u I.V. Psoty, kde setrval do uzavření divadla nacisty v roce 1941. V roce 1942 byl přijat do Národního divadla v Praze, kde v letech 1953-57 působil jako šéf baletu a do roku 1979 i jako choreograf.

6.8. se v Teddingtonu v Anglii narodil tanečník a baletní mistr LESLIE EDWARDS. Studoval u Marie Rambertové a v Sadler´s Wells Ballet School. Debutoval v roce 1933 s Vic-Wells Ballet. Od roku 1958 byl ředitelem Královského baletu (Royal Ballet). Jako tanečník spolupracoval s mnoha světovými choreografy, např. s N. de Valois, F. Ashtonem, L. Massinem, J. Crankem atd.

28.9. se v Kyjevě narodila tanečnice a pedagožka OLGA VASILIEVNA LEPIŠENSKÁ. Studium na baletní škole při Velkém divadle v Moskvě ukončila v roce 1933 a po té nastoupila do zdejšího baletního souboru, kde působila po celou svou kariéru.

 

 

11.08.2008 09:57:39
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one