Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
 

16.2. - se v Praze narodil tanečník, baletní mistr a choreograf ROBERT BRAUN. Začínal jako herec a artista. V Národním divadle byl poprvé angažován v letech 1938-45. Po té působil jako choreograf v Divadle 5. května. Po sloučení souboru tohoto divadla s Národním divadlem přešel v téže funkci i tam (1948-53). V sezóně 1953/54 byl šéfem Státního divadla Ostrava. Jako šéf baletu působil v letech 1961-74 v Ústí nad Labem. (zemřel 1982)

17.2. - se narodil americký tanečník a choreograf TODD BOLENDER. Studoval u A. Vilzaka a v School of American Ballet. Tančil v souborech Ballet Caravan, Littlefield Ballet, Ballet Russe de Monte Carlo. Od roku 1946 byl tanečníkem Ballet Society a později New York City Ballet, kde patřil k předním sólistickým osobnostem. Vytvořil hlavní role v řadě Balanchinových baletů (Čtyři temperamenty, Agon). Od roku 1943 začal vytvářet vlastní choreografie. Byl šéfem baletu v Kolíně nad Rýnem (1963-66), Frankfurtu nad Mohanem (1966-69) a od roku 1980 v Kansas City Ballet.

26.2. - se v praze narodila tanečnice NAĎA HAJDAŠOVÁ (vl. jménem Marie Haidaschová). Studovala u J. Nikolské, O. preobraženské )v Paříži), A. Fedorové (v Rize), L. Novikova (v Chicagu) a Ch. Halea v New Yorku. První angažmá nastoupila v Brně v roce 1929. 1930-31 byla sólistkou v Ostravě (šéfem jí byl Saša Machov).. Od sezóna 1931/32 podnikla turné po Evropě a Americe. Od roku 1947 byla sólostkou baletu Národního divadla v Praze. (zemřela 1969)

1.3. - se v divadle Ronecher ve Vídni uskutečnila premiéra baletu ANDERSEN, choreografie A. Viscusi, hudba Oskar Nedbal.

Od 2. do 14.3. -  působil Václav Nižinský se svou 32 člennou skupinou v londýnském Palace Theatre.

16.4. - měl premiéru balet MOTÝLI. Tančil Ďagilevův Ruský balet v Monte Carlu, choreografie Michail Fokin, hudba Robert Schumann ( jeho klavírní skladbu zahrál Čerepin).

14.5. - měl v pařížské Opeře premiéru balet LEGENDA O JOSEFOVI, choreografie Michail Fokin, hudba R. Strauss, tančil Ruský balet Sergeje Ďagileva, v hlavních rolích Leonid Mjassine a M. Kousnětsová.

24.5. - premiéra baletu LE COQ D´OR, choreografie Michail Fokin, hudba Nikolaj Rimský-Korsakov.

13.6. - se narodil tanečník, choreograf a pedagog FREDERIC FRANKLIN, žák Nikolaje Legata. V letech 1935-37 tančil v Markov-Dolin Ballet, od roku 1938 byl členem Ballets Russes de Monte Carlo, kde působil i jako baletní mistr. Popzději pracoval v různých významných baletních souborech jako Sadler´s Wells Ballet, American Ballet Theatre aj., po té působil jako pedagog.

27.12. - se v Havaně narodil kubánský tanečník, pedagog a baletní ředitel FERNARDO ALONSO, bratr Alberta Alonsa a manžel tanečnice Alicie Alonso. Studoval v Havaně a u Mordkina v New Yorku v School of American Ballet. Jako tanečník debutoval v Mordkin Ballet, tančil rovněž v muzikálech a se soubory Ballet Caravan a Ballet Theatre. V letech 1948-75 byl ředitelem Ballet de Cuba (nyní Národní kubánský balet).

13.05.2008 08:01:48
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one