Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
12.2. - se narodila francouzská tanečnice, sólistka pařížské Opery, choreografka a  pedagožka LISETTE DARSONVALOVÁ.

13.3.  - se narodil jeden z údajně nejtechničtějších tanečníků 20. století IGOR YOUSKEVITCH.

28.3. se narodila tanečnice MARKÉTA KYLIÁNOVÁ, známá pod jménem Rita Rita. Již od pěti let byla obsazována do dětských rolí v operetách v Mariboru. Později tančila v Opavě a od roku 1926 v Praze.

Tady navštěvovala taneční školy R. Remislavského a J. Nikolské. V roce 1937 odjela se skupinou Marty Aubrechtové na turné do Nizozemí, kde získala dvouletou smlouvu.

Před válkou se vrátila do Prahy. V roce 1942 se vdala a přestala veřejně vystupovat.

Taneční dění sleduje dodnes, hlavně díky synovi Jiřímu Kyliánovi.

 

13.5. - se v pařížském divadle Théatre du Chatelet uskutečnila premiéra baletu MODRÝ BŮH (Le Dieu bleu). Choreografie Michail Fokin, hudba R. Hahn.

20.5. - se uskutečnila premiéra baletu THAMAR v choreografii Michaila Fokina, hudba Miki Balakirev.

29.5. - měl v Théatre du Chatelet premiéru balet  FAUNOVO ODPOLEDNE. Choreografie Václav Nižinský, hudba Claude Debussy. Fauna tančil Nižinský, Nymfu Lýdie Nelidova.

8.6. - měl v Théatre du Chatelet premiéru balet DAFNIS A CHLOE. Choreografie a libreto Michail Fokin, hudba Maurice Ravel, tančili členové Ruského baletu Sergeje Ďagileva Tamara Karsavina, Václav Nižinský, Adolph Bolm.

21.8. - se v Charkově narodila NATÁLIE DUDINSKA, žačka A.J. Vaganové, tanečnice a později i pedagožka.

16.10. - se ve Varšavě narodila významná polská taneční teoretička a kritička IRENA TURSKÁ, autorka knih o tanci.

V tomto roce se v Albuquerque v Novém Mexiku (USA) narodil tanečník a průkopník televizní choreografie JAMES STARBUCK. Tančil v San Francisco Opera Ballet a v Ballet Russe de Monte Carlo, působil i na Broadwayi, kde nejen tančil, ale i choreografoval. (zemřel 1997)

V italském Urbinu se narodila v italsko-ruské rodině tanečnice a pedagožka ANNA SCARPOVA-YOUSKEVITCH. Rodina žila až do revoluce v Rusku, pak se přestěhovala do Říma, kde Scarpova začala studovat balet v Rome Opera Ballet a pak působila v souborech Preobraženské, Ballet Russe de Monte Carlo. V USA se 11 let podílela se svým manželem Igorem Youskevitchem na vedení jejich baletní školy v New Yorku. Její dcera Maria Youskevitch byla sólistkou American Ballet Theatre.

 

13.05.2008 07:59:12
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one