Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
8.1. - se v Petrohradě narodila GALINA SERGEJEVNA ULANOVA, ruská tanečnice, která působila v baletním souboru Velkého divadla v Moskvě. Čtyři roky studovala u své matky Marie Romanovny, po té v roce 1919 nastoupila do baletní školy  v Petrohradě, kde v roce 1928 studium ukončila. Od roku 1935 tančila ve Velkém divadle v Moskvě.

6.2. - se narodila česká tanečnice a choreografka NINA JIRSÍKOVÁ (vl. jménem Anna Gurská), žákyně Jelizavety Nikolské. (zemřela 1978).

10.2. - se v Petrohradě narodila tanečnice TAŤÁNA VĚČESLOVOVA, žačka Vaganové, první Zarema v Bachčisarajské fontáně.

20.2. - se v Petrohradě narodil tanečník KONSTANTIN MICHAJLOVIČ SERGEJEV, v letech 1930-61 první tanečník baletního souboru Kirovova divadla (Mariinské), v letech 1951-55 umělecký ředitel tohoto tělesa a v letech 1960-70 jeho choreograf. (zemřel 1992)

20.2. - se v Petrohradě v Sále Pavlovové uskutečnila premiéra baletu KARNEVAL. Choreografie a libreto Michail Fokin, hudba: klavírní dílo Roberta Schumanna upravené A. Glazunovem a N. Rimským-Korsakovem.

23.2. - se v Petrohradě narodil tanečník a choreograf ALEXEJ NIKOLAJEVIČ JERMOLAJEV. Studium na Petrohradském baletním učilišti ukončil v roce 1926. V letech 1930-53 byl sólistou ve Velkém divadle v Moskvě. Příležitostně pracoval i jako choreograf. (zemřel 1975)

12.3. - se v Tifliusu narodil tanečník, choreograf, baletní mistr a ředitel VACHTANG MICHAILOVIČ ČABUKIANI. Od roku 1926 navštěvoval večerní kurzy na Petrohradském choroegrafickém učilišti, které ukončil v roce 1929. Po té se z něj stal sólový tanečník.

4.6. - se v pařížské Opeře uskutečnila premiéra baletu ŠEHEREZÁDA. Choreografie Michail Fokin, hudba N. Rimský-Korsakov, tančil Ruský balet S. Ďagileva.

14.6. - zemřel MARIUS PETIPA, francouzský tanečník, baletní mistr a choreograf, který po letech činnosti ve Francii, Španělsku a dokonce i v Severní Americe zakotvil roku 1847 v Rusku, kde měl pronikavý vliv na vývoj baletu druhé poloviny 19. století. V roce 1962 byl oficiálně jmenován baletním mistrem a nastudoval na 60 různých baletů. (narozen 11.3. 1818 - ale celý život se dělal o čtyři roky mladším a udával rok 1922).

25.6. - měl v pařížské Opeře premiéru balet PTÁK OHNIVÁK. Choreografie Michail Fokin, hudba Igor Stravinský, tančili M. Fokin a Tamara Karsavina.

10.10. - se ve Velkém divadle v Moskvě uskutečnila premiéra baletu SALAMBO. Choreografie a libreto Gorský, hudba A.Arends. V hlavních rolích tančili Geltzer a Mordkin.

1.12. - se v Londýně narodila anglická tanečnice DAME ALICIA MARKOVA (vl. jménem Lillian Alicia Marks). Studovala u A. Astafjevové, Legata, Cecchettiho. V letech 1925-29 členka Ďagilevova baletního souboru. Po krátkém působení v Monte Carlu a Londýně se stala členkou Camargo Society (1931). Od roku 1935 členka Ballet Rambert a Vic-Wells Ballet, později Ballet Russes de Monte Carlo, Ballet Theatre, Mexican Ballet, Sadler´s Wells Ballet atd. V roce 1963 byla královnou povýšena do šlechtického stavu.

V Americe byl založen první baletní soubor Chicago Opera Ballet.

V Německu založili J.Dalcroze v Hellerau a R. Laban v Mnichově školy výrazového tance.

V tomto roce se uskutečnila premiéra baletu PIEROTČIN ZÁVOJ. Hudba E. Dohnányi, drážďanské Dvorní divadlo.

13.05.2008 07:56:38
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one