Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
25.1. - měl v Národním divadle v Praze premiéru balet Z POHÁDKY DO POHÁDKY, choreografie A. Viscusi, hudba Oskar Nedbal

8.3. - byla jako dobročinné představení uvedena druhá verze baletu CHOPINIANY v choreografii Michaila Fokina.  Tančili: Olga Preobraženská, Anna Pavlovová, Tamara Karsavina a Václav Nižinský.

20.7. - se ve Vítkovicích narodil tanečník a choreograf EMERICH GABZDYL. Ve čtrnácti letech nastoupil jako elév do SD Ostrava, působil i v Slovenském národním divadle v Bratislavě. V letech 1929-32 tančil v souboru M. Semmlera na turné po Švýcarsku, Německu a Rakousku. Dalších šest let byl členem SD Brno, kde pracoval i jako choreograf. Nejdéle však působil jako tanečník, choreograf a šéf baletu v SD Ostrava (1938-70). Od roku 1970 stál čtyři roky v čele baletního souboru Národního divadla v Praze. (zemřel 1993)

27.8. - se v Moskvě narodila tančnice a učitelka, sestra Asafa Messerera, SULAMIT MICHAJLOVNA MESSEREROVA. Studim na baletní škole při Velkém divadle ukončila v roce 1926. Až do roku 1950 tančila v baletním souboru Velkého divadla. Od roku 1938 začala i učit a po ukončení aktivní taneční kariéry učila i v zahraničí (Sri Lanka, Tokio aj.)

V tomto roce se narodil LINCOLN KIRSTEIN, zakladatel Školy amerického baletu. Je pokládán za zakladatele amerického baletu, který založil v roce 1935 a také New York City Ballet z roku 1948. V roce 1933 se v Londýně seznámil s Georgem Balanchinem a přesvědčil ho, aby se přestěhoval do Ameriky. V roce 1946 založil s Balanchinem Ballet Society, později přejmenovanou na New York City Ballet. Kirstein byl také autorem knih o fotografii, filmu, hudbě a literatuře, publikoval básnické sbírky, romány a naposledy i své memoáry. (zemřel 1996)

06.05.2008 08:14:14
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one