Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
10.2. - měl v Petrohradě premiéru balet EUNICE. Choreografie Michail Fokin, hudba A.V. Ščerbačev. Tanečnice netančily na špičkách, byly oblečeny do řeckých chitónů, konvenční mimika byla nahrazena výraznými gesty.

17.3. - se v Petrohradě narodila TAMARA GEVA, manželka G.Balanchina. Spolu s ním v roce 1924 odjela na Západ, kde chvíli působila u Ďagileva. Později odjela do USA, kde se uplatnila i v muzikálech a filmu.(zemřela 1997)

24.3. - se ve Waterbury v USA narodila tanečnice LUCIA CHASE. Studovala u Michaila Mordkina a stala se členkou jeho souboru, kde v roce 1937 ztvárnila titulní roli v baletu Giselle. Byla sólistkou Ballet Theatre od roku 1939, kdy byl tento soubor založen.

4.4. - zemřela v Mnichově dánská tanečnice LUCILE GRAHN, jedna z nejslavnějších romantických balerín.Tanec studovala u A. Bournonvilla. Debutovala v roce 1834. V roce 1835 se stala první Sylfidou v Bournonvillově verzi baletu La Sylphide. V roce 1839 získala tříletou smlouvu v Pařížské opeře. V roce 1845 tančila ve slavném baletu J. Perrota Pas de quatre po boku M. Taglioni, Ch. Grisi a F. Cerrito.Od roku 1858 působila jako baletní mistryně v Lipsku, později v Mnichově.

 

15.4. se narodila tanečnice a pedagožka LAURETTE HRDINOVÁ. Tanec studovala ve škole u E. J. Dalcrozeho. Jako tanečnice a pedagožka působila v Itálii, Rakousku, Francii a Turecku.

V roce 1937 si založila v Čechách osmičlennou taneční skupinu. Tančila na hudbu M. Ravela, W. A. Mozarta či B. Bartóka. Zabývala se rekonstrukcí renesančních tanců. V letech 1949 – 53 byla šéfkou baletu v Ústí nad Labem. V letech 1945 – 58 vyučovala novodobý tanec na TKP, kde k jejím žákům patřil např. P. Šmok či L. Fialka.

20.4. se narodil americký tanečník a pedagog WILLIAM DOLLAR. Tanec studoval u M. Fokina, M. Mordkina, G. Balanchina. Působil v souborech American Ballet, Ballet Caravan.

Stal se baletním mistrem v Grand Ballet de Monte Carlo, Grand Ballet de Marques de Cuevas. Byl velmi uznávaným pedagogem.

 

 4.5. se narodil americký spisovatel a baletní ředitel LINCOLN KIRSTEIN. Chtěl do USA přinést evropskou baletní tradici a začal spolupracovat s G. Balanchinem. V roce 1934 založili School of American Ballet, o rok později American Ballet. V roce 1936 stál u zrodu zájezdního souboru Ballet Caravan. V roce 1946 založil Ballet Society, z něhož vznikl slavný soubor New York City Ballet. Kirstein se zde stal hlavním ředitelem. Napsal několik spisů o tanci; The Classic Ballet, Basic Technique and Terminology, The New York City Ballet, Nijinsky Dancing.

 

17.6. se narodila německo-britská tanečnice a pedagožka LISA ULLMANN. Po studiích malířství se začala věnovat tanci ve škole Rudolfa Labana v Berlíně. V roce 1929 zde získala diplom a začala vyučovat na Essen Folkwang School. V roce 1934 emigrovala s Kurtem Joossem do Anglie. Vyučovala v Dartington Hall a od roku 1938 začala úzce spolupracovat s R. Labanem. Společně otevřeli Laban Art of Movement Gild (1945) a Art of Movement Studio in Manchester (1946), které řídila do roku 1973. Věnovala se odkazu svého učitele.

 

 

6.9. - se v Petrohradě narodil tanenčík a baletní mistr SERGEJ GRIGOROVIČ KOREŇ. Po

10.11. - měl v Mariinském divadle v Petrohradě premiéru balet CHOPINIANY, suita ze skladeb Chopinových, zpracovaná Fokinem jako jednoaktový balet. V roce 1909 byl balet přejmenován na Les Sylphides - Sylfidy.

9.11. - v Théatre des Arts v Paříži se uskutečnila premiéra baletu La Tragédie de Salomé. Choreografie Guerra, hudba Florent Schmitt.

25.11. - se v Mariinském divadle v Petrohradě uskutečnila premiéra baletu PAVILON ARMIDIN. Choreografie Michail Fokin, hudba N. Čerepin, v hlavních rolích tančili Anna Pavlovová, Václav Nižinský a Michail Fokin.

22.12. - vzniká koncertní číslo pro Annu Pavlovovou UMÍRAJÍCÍ LABUŤ na hudbu Camila Saint-Saënse v choreografii Michaila Fokina. Bylo předvedeno na gala představení v Petrohradě.

 

06.05.2008 08:12:40
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one