Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
3.1. - se narodil BORIS KOCHNO, libretista a autor knih o baletu a spolupracovník Sergeje Ďagileva. Napsal libreta baletů Zefír a Flóra, Marnotratný syn aj. Po roce 1945 spolupracoval s R. Petitem a podílel se na založení Ballets des Champs-Elysées. Spolupracoval i s Georgem Balanchinem.

15.1. - se v Petrohradě narodil tanečník, choreograf a baletní mistr LEONID BENJAMINOVIČ JACOBSON. Studoval ve večerních kurzech u Ponomareva a po té navštěvoval běžné hodiny. Školu ukončil v rove 1926. Po krátké taneční dráze začal choreografovat.Jeho prvním dílem byla choreografie k baletu Zlatý věk (1930). (zemřel 1975)

22.1. - se v Petrohradě narodil GEORGE BALANCHINE. Studoval na tamní baletní škole. První choreografie vytvořil pro ruský soubor Mladý balet. V letech 1925-29 byl vůdčí osobností Ďagilevova Ruského baletu. V roce 1933 odešel do USA, kde vyvíjel bohatou tvůrčí i organizátorskou činnost, jejímž výsledkem bylo v roce 1948 založení souboru New York City Ballet. (zemřel 30.4. 1983)

9.4. - se narodil anglický tanečník, choreograf a pedagog KEITH LESTER, žák Antona Dolina, Nikolaje Legata a Michaila Fokina, partner Lydie Kjaštové, Tamary Karsaviny, Olgy Spesivcevocé, člen Markova-Dolin Ballet, od roku 1965 pedagog London Royal Academy of Dancing.

14.4. - se narodila tanečnice, pedagožka a choreografka SONIA GASKELL. Studovala v Paříži a Amsterodamu, kde začala i svou taneční kariéru. V roce 1954 se stala ředitelkou Nizozemského baletu, založila Baletní akademii v Haagu a v roce 1959 se stala ředitelkou Amsterodamského baletu (od roku 1961 Nizozemský národní balet).

22.4. - se narodila americká tanečnice, choreografka a pedagožka DOROTHY ALEXANDER, žačka Michaila Fokina, Bronislavy Nižinské, Teda Shawna a Isadory Duncan. Proslavila se ve 30. letech masovými choreografiemi (např. Heirs of All the Ages z roku 1933 pro 300 účinkujících).

27.8. - se v Slinfoldu narodil britský tanečník, choreograf a pedagog ANTON DOLIN (vl. jménem Sydney Francis Patric Chippendall Healey-Kay). Studoval u Astafjevové a Bronislavy Nižinské. V roce 1921 vystupoval v Ďagilevově produkci Spící krasavice v Londýně, v roce 1924 se stal sólistou Ruského baletu. Byl spoluzakladatelem Camargo Society (1930) a ve 30. letech spolupracoval s Vic-Wells Ballet. V letech 1935-38 vedl spolu s Alicí Markovou Markova-Dolin Ballet. Byl autorem uznávané rekonstrukce Perrotova romantického Pas de quatre. Autor celé řady knih s taneční tematikou. (zemřel 1983)

17.9. - se narodil britský tanečník, choreograf a baletní šéf SIR FREDERICK ASHTON. Původem z Ekvádoru (Guayaquil), studoval u Leonida Mjassina a Mary Rambert. Svou první choreografii uvedl již v roce 1926. V letech 1928-29 tančil ve skupině Idy Rubinštejnové, po té se vrátil do Ballet Rambert a pracoval také v Ballet Club a Camargo Society. V roce 1935 se stal šéfem Vic-Wells Ballet (později Sadler´s Wells a Royal Ballet), kde zůstal do roku 1970. Choreograficky spolupracoval s významnými baletními soubory jako např. Ballet Russes de Monte Carlo, pařížská Opera, New York City Ballet, Královský dánský balet aj. V Anglii se stal jedním ze zakladatelů specifické britské choreografické školy. Vytvořil osobitý repertoár, na němž vyrostla plejáda vynikajících britských tanečníků, mezi nimiž především Margot Fonteyn. (zemřel 1988)

24.10. - se ve Vladivostoku narodila tanečnice, choreografka a pedagožka JELIZAVETA NIKOLSKÁ (vl. jménem de Boulkinová). Tančit začala v Oděse, v roce 1921 odešla do Polska a v roce 1922 poprvé hostovala v Národním divadle v Praze v roli Odetty. V letech 1930-32 byla baletní mistriní v Královské opeře v Káhiře. V letech 1934-45 působila v pražském Národním divadle jako primabalerína,choreografka a šéfka baletu, po té, v roce 1945, odešla do USA.(zemřela 1955)

24.12. - se narodil ruský tanečník a pedagog PETER GUSEV, žák V. Ponomarjenka a A. Širjajeva. Po absolutoriu působil do roku 1934 v Mariinském divadle v Petrohradě. Proslulá byla akrobatická pas de deux s pertnerkou Olgou Mungalovou. Od roku 1935 byl pedagogem v baletní škole při Velkém divadle v Moskvě.  V letech 1945-51 opět působil v Leningradě (Petrohrad), mezi lety 1935-57 byl baletním mistrem v divadle Stanislavského a Němiroviče Dančenka v Moskvě. Pracoval často v zahraničí, řadu let vedl choreografické oddělení petrohradské Konzervatoře Rimského-Korsakova. V koprodukčním filmu Anna Pavlovová vytvořil roli Maria Petipy.

 

06.05.2008 08:07:38
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one