Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
16.7. - se ve Zhoři u Pacova narodil tanečník a choreograf SAŠA MACHOV. Studoval u Jelizavety Nikolské, v letech 1927-29 působil v Osvobozeném divadle, v ketech 1929-34 byl šéfem baletu v Ostravě, pak přijal na dvě sezóny angažmá v Déčku E.F.Buriana a v letech 1936-38 se znovu vrátil do Osvobozeného divadla. Po válce se stal režisérem londýnského divadla Sadler´s Wells, pak se vrátil do Brna a nakonec zakotvil jako šíf baletu Národního divadla v Praze. (zemřel 23.6. 1951 v Praze)

7.8. - se narodila česká tanečnice, žačka Augustina Bergra ZDEŇKA ZABYLOVÁ. Od roku 1912 vystupovala v dětských rolích v Národním divadle. Řádnou členkou baletního souboru tohoto divadla se stala v roce 1918 a o čtyři roky později podepsala sólistickou smlouvu. Se scénou Národního divadla se rozloučila jako Královna v Šípkové Růžence 12.4. 1956.


19.11. - se ve Vilniusu narodil tanečník a pedagog ASAF MICHAJLOVIČ MESSERER, žák Mordkina a Gorského. Od roku 1921 sólista baletu Velkého divadla v Moskvě. Tančil do roku 1954. Jako baletní mistr působil i v zahraničí, např. v Baletu 20. století (1961-62) a příležitostně i choreografoval.

20.11. - se narodila ruská tanečnice a pedagožka ALEXANDRA DANILOVA. Absolvovala carskou a státní baletní školu v Petrohradě. V roce 1924 odjeka spolu s Geogem Balanchinem a skupinou mladých tanečníků na turné po západní Evropě, během něhož byla (stejně jako Balanchine) angažována do Ruského baletu S.Ďagileva. V roce 1948 poprvé tančila v New Yorku s Massinovým souborem. Choreografovala pro New York City Ballet a Metropolitan Opera, po odchodu ze scény rovněž vyučovala na School of American Ballet. (zemřela 1997)

V tomto roce  světoznámý choreograf MARIUS PETIPA vytváří svůj poslední balet "Kouzelné zrcadlo" a odchází do penze. Novým ředitelem Mariinského divadla v Petrohradě TĚLJAKOVSKÝM je mu zakázán vstup do zákulisí a na jeviště. A aby ani jeho jméno nebylo na divadelních cedulích, nyly jeho balety alespoň částečně měněny.

V Rusku zemřel švédský tanečník CHRISTIAN PETROVIČ JOHANNSON. (narozen 1817)

06.05.2008 08:06:12
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one