Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
1902

8.1.se narodila německá tanečnice a pedagožka GRET PALUCCA. Tanec studovala u M. Wigman a v roce 1923 se stala členkou její skupiny. O rok později začala uvádět sólové taneční recitály. V roce 1925 si otevřela v Drážďanech školu, která funguje dodnes.


12.1. - se v Petrohradě narodil choreograf a pedagog VIKTOR GZOVSKÝ.Tanec studoval u E. Sokolové.V roce 1924 odešel do Berlína, kde se stal baletním mistrem v opeře. Od roku 1938 začal vyučovat v Paříži, kde působil i jako baletní mistr v Pařížské opeře, následoval Düsseldorf a Hamburk. Věnoval se i choreografické tvorbě a k jeho nejznámějším dílům patří Grand Pas Classique (1949) s hudbou D. F. Aubera.

 

24.1. - se v Národním divadle v Praze uskutečnila premiéra baletu POHÁDKA O HONZOVI. Choreografie A. Viscusi, hudba O. Nedbal.

30.1. - se v Moskvě narodila tanečnice ANASTASIA IVANOVNA ABRAMOVA. V letech 1910-17 studovala v moskevské baletní škole spolu s dalšími později slavnými tanečníky, jako Tichomirov, Gelcer, Vazem. V letech 1918-48 byla členkou baletu Velkého divadla.

24.2. se narodil tanečník, choreograf a pedagog EDUARD BOROVANSKÝ. Tanec studoval u A. Bergera a J. Nikolské. První angažmá měl v Olomouci, poté v Národním divadle v Praze. V roce 1932 tančil v Ballets Russes de Monte Carlo a Ballet Russe de Colonel de Basil. V roce 1939 na turné v Austrálii se rozhodl, že zde zůstane. Otevřel si tu baletní školu, ze které vznikly soubory Melbourne Ballet Club a Borovansky Ballet. Uváděl tituly z ďagilevova repertoáru. V roce 1944 uvedl choreografii Vltavy B. Smetany. Stal se zakladatelem australského národního baletu. Po jeho smrti se soubor přejmenoval na Australian Ballet.

27.8. - se v Brigham City narodil tanečník, choreograf, baletní mistr, ředitel a pedagog WILLIAM CHRISTENSEN. Studoval u svého strýce Larse Christensena, později i u Fokina. Debutoval v roce 1927 se souborem Small Ballet Quartet. Spolu se svými bratry Haroldem a Lewem, založil San Francisco Ballet, kde byl až do roku 1951 ředitelem, kdy založil School of Ballet na University of Utah. Byl rovněž ředitelem a choreografem Utah Civic Ballet.

V tomto roce se v Přerově narodil tanečník a choreograf EDOUARD BOROVANSKÝ, zakladatel taneční akademie v australském Melbourne. Působil v Národním divadle v Praze, v Anna Pavlovova Ballet a v Ballet Russes de Monte Carlo. (zemřel 1959)

V tomto roce se narodila MARY SKEAPING. Studovala u Novikova, Trefilové, Jegorovové a Craskeové. Debutovala se skupinou Anny Pavlovové v Londýně v roce 1925. V letech 1948-51 byla baletní mistriní v Sadler´s Wells Ballet. Pohostinsky nastudovala klasické tituly v Kanadě, na Kubě, v letech 1953-62 byla ředitelkou Královského švédského baletu, kde kromě klasického repertoáru obnovila některé historické balety ze 17. a 18. století na scéně dvorského divadla v Drottningholmu.(zemřela 1984)

06.05.2008 08:05:01
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one