Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
1901

12.1. se narodil tanečník a choreograf KURT JOOS. Ve své tvorbě spojoval balet s hraným divadlem, takže se považuje také za zakladatele tanečního divadla. Stál u zrodu několika tanečních skupin, nejvýznamnější je založení Folkwang Tanzheater v Essenu. Jeho nejznámější choreografií je protiválečný Zelený stůl (1932), který získal první cenu na mezinárodní soutěži nové choreografie v Paříži. Joos opustil Německo, když se rok po té dostal do sporu s nacisty, protože odmítl propustit ze svého souboru židovské tanečníky. Pracoval v Holandsku a v Anglii, v roce 1949 se vrátil do Essenu, kde dál žil jako choreograf a pedagog. K jeho studentům patřila např. známá choreografka Pina Bausch. Zemřel v sedmdesáti osmi letech na následky dopravní nehody(22. 5. 1979).

21.2. - se v Petrohradě narodil choreograf VASILIJ IVANOVIČ VAJNONEN.Studia na carské baletní škole ukončil v roce 1919. Vytvořil např. choreografie baletů "Zlatý věk" (1930)- ten byl jeho první profesionální choreografií, Plameny Paříže (1932), Gajané (1957), Louskáček (1934), Raymonda (1938), Mirandolína (1949) a mnohé další.(zemřel 1964)

10.3. - se narodila tanečnice a pedagožka LJUBOV KVASNICOVÁ-PSOTOVÁ, která byl v letech 1927-39 členkou brněnského baletního souboru.

22.7. - se v Lincolnu v Nebrasce narodil americký tanečník, choreograf a pedagog CHARLES WEIDMAN.V letech 1945-49 vedl svou školu i soubor (Weidman Dance Theatre), 1949-54 se stal baletním mistrem v New York City Opera. V té době pracoval i na broadwayských muzikálech. Na přelomu 60. a 70. let působil jako pedagog. (zemřel 15.7. 1975 v New Yorku)

11.12. - v  Petrohradě zemřel LEV IVANOVIČ IVANOV. (narozen 1834 )Tanec studoval v Moskvě a Petrohradě. V roce 1850 se stal členem Mariinského divadla. V roce 1885 se stal druhým baletním mistrem, vedle M.Petipy. V témž roce vytvořil svoji první větší choreografii; vlastní verzi baletu La Fille mal gardée. V roce 1890 vytvořil choreografii Poloveckých tanců do opery Kníže Igor. V roce 1892 uvedl balet Louskáček. V roce 1894 připravil 2. jednání baletu Labutí jezero pro slavnostní matinée na památku P. I. Čajkovského. Pro velký úspěch bylo o rok později uvedeno celé Labutí jezero. Ivanov k druhému jednání připravil i čtvrté. Zemřel při přípravě baletu Sylvie.

 

06.05.2008 08:03:52
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one