Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
Labutí jezero - obrázek

Labutí jezero - obrázek

Historie baletu „Labutí jezero“

1877, 20.4. – premiéra baletu Labutí jezero na hudbu P.I. Čajkovského ve Velkém divadle v Moskvě. Odettu-Odilii tančila P.Karpakova a prince Siegfrieda S. Gillert, choreografii vytvořil Čech Václav Reisinger. Představení však nemělo úspěch a sám autor hudby byl touto interpretací zklamán.

1885 – choreografickou verzi Václava Reisingera zrevidoval belgický choreograf J. Hansen a uvedl druhé dějství v londýnském divadle Alhambra pod názvem Labutě. Použil však novou hudbu místního divadelního skladatele G. Jacobiho.

1888 21.2. – vytvořil choreografii pro druhé dějství Augustin Berger na originální Čajkovského hudbu a uvedl tuto část Labutího jezera v Národním divadle v Praze. Premiéře byl přítomen i P.I. Čajkovský. Po ukončení představení si spokojený skladatel napsal do svého zápisníku: „Velký úspěch. Labutí jezero. V lóži divadla minuta absolutního štěstí.“ Odettu tančila dvaadvacetiletá primabalerína assoluta z Milána G. Paltrinieri, prince Siegfrieda její manžel Augustin Berger.

1894, 17.2. – nastudoval baletní soubor Mariinského divadla v Petrohradě pod vedením choreografů Maria Petipy a Lva Ivanova druhé dějství Labutího jezera. Nečekaný úspěch otevřel možnosti pro další inscenaci, tentokrát již celého baletu. Odettu tančila Pierina Legnani.

1895, 27.1. – premiéra baletu Labutí jezero v choreografii M. Petipy (první a třetí dějství) a Lva Ivanova (druhé a čtvrté dějství), Mariinské divadlo v Petrohradě. Odettu-Odilii tančila italská primabalerína Pierina Legnani, Siegfrieda ztvárnil P. Gerdt, Rudovouse tančil A.D. Bulgakov. Kostýmy vytvořil E.P. Ponomarjov a dekorace G. Levot.

1900 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden ve Vašavě (Polsko), choreografie R. Grassi.

1901, 24.1. – ve Velkém divadle v Moskvě nastudoval balet Labutí jezero choreograf A. Gorský. To se stalo výchozí verzí pro většinu dalších stejnojmenných baletů uváděných na území Ruska. Odetta-Odilie A.A. Džuri, Siegfried M.M. Mordkin, Rudovous K.S. Kubakin.

1907 –Labutího jezero představuje v Praze italský choreograf Achille Viscusi. Sám tančí postavu prince Siegfrieda,  Odettu A. Korecká.

1909 – na turné ruských baletních umělců se sólisty Annou Pavlovovou a Nikolajem Legatem je upravená verze Labutího jezera podle původní choreografie Petipy a Ivanova v redakci A. Bolma uvedeno v Praze, ve Vídni, v Berlíně a ve Skandinávii.

1910 – v londýnském Hipodromu se představili baletní umělci z petrohradského Mariinského divadla s primabalerínou Olgou Preobraženskou, jejíž mistrovství v roli Odetty zaznamenalo velký úspěch.

1910 – Ballets Russes Sergeje Ďagileva uvádí v Londýně druhé a třetí dějství Labutího jezera s Mathyldou Kšešinskou v choreografii Michaila Fokina.

1911 – Labutí jezero proniká do Ameriky. V newyorské Metropolitní opeře v něm vystupují E. Gelcer s M.I. Mordkinem. Mordkin pak spolu s J.N. Sedovou předvedl v témže roce všechna čtyři dějství ve Washingtonu.

1912 – nová verze Labutího jezera v choreografii A. Gorského je uvedena na scéně Velkého divadla v Moskvě. Výtvarník K.A. Korovin, Odetta-Odilie E.V. Gelcer, Sigfried V.D. Tichomirov, Rudovous A.D. Bulgakov.

1920, 29.2. – A.A. Gorský vytváří pro baletní soubor Velkého divadla v Moskvě další verzi Labutího jezera. Režie V.I. Nemirovič-Dančenko, výtvarník K.A. Korovin (1. dějství) a A.A. Arapov (nové dekorace ve 2.-4. dějství), dirigent A.F. Arends. Odetta E.M. Iljuščenko, Odilie M.R. Rejzen, Siegfried L.A. Žukov, Rudovous A.D. Bulgakov.

1922 – balet labutí jezero je uveden ve Finsku.

1922 – na scéně Národního divadla v Praze se objevuje Labutí jezero v choreografické režii Augustina Bergera a s úpravami Achille Viscusiho.

1923 – balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Baku, choreografie M.F. Moisejev a N. Bogoljubov.

1923 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Oděse, choreografie R. Balenotti.

1925 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Charkově, choreografie R. Balanotti.

1925 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Taškentu, choreografie P.K. Jorkin.

1925 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Bělehradě (Jugoslávie), choreografie A. Fortunato.

1926 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Kyjevě, choreografie L.A. Žukov.

1928 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Tbilisi, choreografie R. Balanotti.

1933, 13.4. -  baletní soubor Kirovova divadla (Mariinský) obnovil Labutí jezero v choreografii Petipy a Ivanova, úpravy provedla Agrippina J. Vaganova. Odetta Galina S. Ulanova, Odilie O.G. Iordan, Siegfried K.M. Sergejev.

1934 – uvedl N. Srgejev v Londýně významnou produkci Labutího jezera s Vic-Wells Ballet v čele s Alicí Markovou a Robertem Helpmannem.

1934 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Jerevanu, choreografie J. Reinke.

1935 – Labutí jezero na hudbu R. Driga nastudovala primabalerína Národního divadla v Praze Jelizaveta Nikolská.

1936 – uvedl balet Labutí jezero na scénu pařížské Opery Sergej Lifar.

1936 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Kujbyševě, choreografie A.R. Tomskij.

1937 – ve Velkém divadle v Moskvě je uvedena nová verze Labutího jezera v choreografické úpravě E.I. Dolinské (1.-3. dějství) a Asafa Messerera (nově postavené 4. dějství). Odetta-Odilie M.T. Semjonova, Siegfried M.M. Gabovič, Rudovous P.A. Gusev.

1937 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Sofii (Bulharsko), choreografie L. Vilkova.

1938 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Alma-Atě (Azerbajdžán), choreografie L.A. Žukov.

1938 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Minsku, choreografie K.A. Muller.

1940 – balet Labutí jezero je uveden v San Franciscu v choreografii L. Christensena.

1940 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Permu, choreografie G.I. Jazvinskij.

1940 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Saratově, choreografie L.A. Žukov.

1940 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Tallinu, choreografie R.J. Olbrej.

1945 – podle původní Petipovy a Ivanovy verze je v redakci F.V. Lopuchova nastudováno nové Labutí jezero na scéně Kirovova divadla v Leningradě (Mariinský). Odetta-Odilie N.M. Dudinská, Siegfried K.M. Sergejev, Rudovous R.I. Gerbek.

1945 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Helsinkách, choreografie A.N. Sakselin.

1946 - balet Labutí jezero je uveden v Tokiu, choreografie M. Komaki.

1946 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Doněcku, choreografie A.A. Girman.

1947 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Dušanbe, choreografie A.I. Procenko.

1947 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden ve Lvově, choreografie Delson.

1947 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Novosibirsku, choreografie M.F. Moisejev.

1948 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden ve Vilniusu, choreografie F.V. Lopuchov.

1948 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden ve Sverdlovsku, choreografie V.I. Naumkin.

1949 - balet Labutí jezero je uveden v milánské La Scale, choreografie M. Wallmann.

1949 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden ve Frunze, choreografie L.A. Žukov a R. Mironovič.

1950 – Labutí jezero v Brně uvádí Ivo Váňa Psota.

1951 - balet Labutí jezero je uveden v Budapešti, choreografie Asaf Messerer.

1951 – svou verzi baletu Labutí jezero vytváří s tanečníky New York City Ballet Georgie Balanchine.

1951 – svou verzi Labutího jezera uvádí Saša Machov. V premiérovém obsazení tančili Naďa Hajdašová a Miroslav Kůra.

1952 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Ašchabadu, choreografie K. Džaparov.

1953 – uvedla ve své úpravě balet Labutí jezero ve Stockholmu M. Skeaping.

1953 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Buenos Aires, choreografie G. Carter.

1953 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Poznani (Polsko), choreografie S. Mišik.

1953, 25.4. – nová verze Labutího jezera je uvedena na scéně Divadla Stanislavského a Nemiroviče-Dančenka v choreografii V.P. Burmejstra (1.,3. a 4. dějství) a P.A. Guseva (2. dějství podle Lva Ivanova). Odetta-Odilie V.T. Bovt, Princ A.V. Čičinadze, Rudovous A.A. Klein.

1955 – na scéně Národního divadla v Praze se objevuje další verze Labutího jezera v redakci A. R. Tomského, která byla v tomto divadle reprízovaná 164krát.

1956 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Čeljabinsku, choreografie N.I. Tregubov.

1958, 19.7. – Leningradské Malé divadlo uvedlo v choreografii F.V. Lopuchova (podle Petipy a Ivanova) novou verzi Labutího jezera. Odetta V.M. Stankevič, Odilie T.G. Borovikova, Siegfried J.C. Malachov.

1959 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Pekingu (Čína), choreografie P.A. Gusev.

1959 – Labutí jezero je uvedeno v Berlíně v choreografii L. Grubera.

1959 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Drážďanech,choreografie T. Schilling.

1960 – v pařížské Opeře uvádí Labutí jezero V. Burmeister, který původní choreografii obohatil o postavu Šaška, princova přítele.

1961 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden ve Voroněži, choreografie T.E. romonova.

1962 – Labutí jezero je uvedeno v režii Peggy van Praagh v australském Sydney.

1962 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Záhřebu, choreografie R.V. Zacharov.

1963 - balet Labutí jezero je uveden ve Stuttgartu v choreografii Johna Cranka.

1963 – A. Carter připravil Labutí jezero pro Teatro Colón v Buenos Aires.

1963 – v Londýně uvádějí Labutí jezero Frederick Ashton a také Rudolf Nurejev.

1963 – Labutí jezero je uvedeno v Tokiu, choreografie I.V. Smirnov.

1963 – Labutí jezero je nastudováno v Národním divadle v Praze Jiřím Němečkem a R. Mazalovou. Tato verze se na repertoáru udržela až do roku 1971, kdy byla derniéra 154. Reprízou.

1964 - balet Labutí jezero je uveden v Berlíně, choreografie K. MacMillan.

1964 - balet Labutí jezero je uveden ve Vídni v choreografii Rudolfa Nurejeva.

1964 – Labutí jezero je uvedeno v Kodani (Dánsko), choreografie N.A. Anisimova.

1965 – první uvedení baletu Labutí jezero na Kubě, kde choreografii vytvořila Alicia Alonso.

1965 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Bukurešti (Rumunsko), choreografie O. Danovskij.

1966 - balet Labutí jezero je uveden v Torontu v úpravě Erica Brühna.

1966 – Eric Brühn uvádí Labutí jezero v Římě.

1967 - balet Labutí jezero je uveden v Chicagu v provedení American Ballet Theatre v redakci D. Blaira.

1968 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Samarkandu, choreografie T.V. Chacajeva.

1968 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Kišiněvě, choreografie S.G. Koreň.

1969 - balet Labutí jezero je uveden v Kodani v úpravě F. Flindta.

1969, 25.12. – Velké divadlo v Moskvě uvádí Labutí jezero v choreografické úpravě Jurije Grigoroviče. Výtvarník S.B. Virsaladze, Odetta-Odilie N.I. Bessmertnova, Siegfried N.B. Fadějčev.

1971 – baletní soubor Národního divadla v Praze nastudoval Labutí jezero pod vedením K.M. Sergejeva a N.M. Dudinské.

1972 - balet Labutí jezero byl poprvé uveden v Teheránu (Írán), choreografie V.M. Čabukiani.

1976 – John Neumeier uvedl v Hamburku svou verzi Labutího jezera. Choreografii Petipy a Ivanova zasadil do směsi původního příběhu o osudu Ludvíka II. Bavorského, ze kterého udělal hlavního hrdinu.

1982 – ve spolupráci Jiřího Němečka s Olgou Skálovou bylo Labutí jezero nastudováno a uvedeno na scéně Smetanova divadla v Praze (nyní Státní opera). Odetta-Odilie Miroslava Pešíková, princ Siegfried Vlastimil harapes.

1984 – nastudovalav Londýně  Labutí jezero Natalia Makarova.

1988 – s American Ballet Theatre nastudoval v New Yorku Labutí jezero Michail Baryšnikov.

1996, 20.12. – Státní opera Parha uvádí Labutí jezero v úpravě Růženy mazalové a Vlastimila Harapese. Odetta-Odilie Tereza Podařilová, Princ Jiří Pokorný, Rudovous Jan Kadlec.

1997 – Anglický národní balet pod vedením D. Deana uvedl novou verzi Labutího jezera postavenou pro více než sto tanečníků. Představení se uskutečnilo v obrovských prostorách Royal Albert Hall v Londýně.

05.01.2011 10:23:14
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one