Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................
Bajadéra - obrázek

Bajadéra - obrázek

Historie baletu „Bajadéra“

1815 – uvedl J.P. Aumer ve Vídni taneční pantomimu Die Bajaderen na hudbu A. Gyrowetze.

1830 – byla uvedena Auberova opera Dieu et la Bayadére (Bůh a Bajadérka) k níž vytvořil choreografii F. Taglioni pro svou dceru Marii.

1831 – bylo uvedeno dílo La Bayadére A.J.J. Deshayese

1839 – choreografuje F. Taglioni přestavení Stín

1877, 23.1. – premiéra baletu La Bayadére (Bajadéra) v choreografii Maria Petipy a na hudbu Ludwiga Minkuse. Premiéra byla uvedena v Císařském divadle v Petrohradě a libreto k tomuto baletu vytvořil Petipa spolu s Kudekovem . Interpretkou první Nikii se stala primabalerína Jekatěrina Vazem., Solora tančil L.I. Ivanov, Gamzatti M.I. Goršenkva , Velkého brahmana N.O. Golc. Výtvarníky byli:  M.I. Bočarov, G.G. Vagner, I.P. Andrejev a A.A. Roller, dirigent: A.D. Papkov.

1884 byla uvedena další verze baletu Bajadéra na scéně Císařského divadla v Petrohradě, výtvarníky byli O.K. Allegri, K.M. Ivanov, A.A. Kvapp a P.B. Lambin. Nikii tančila A.CH. Ioganson.

1900 – v Petrohradě je uvedena další verze baletu Bajadéra,  roli Nikiji tančila M.F. Kšešinská (později E.V. Gelcer, A.P. Pavlova nebo T.P. Karsavina).

1904, 25.1. – uvádí balet Bajadéra A.A. Gorský (podle Petipy) ve Velkém divadle v Moskvě. Výtvarníky jsou: O.K. Allegri, K.M. Ivanov, A.A. Kvapp, P.B. Lambin vytvořil dekorace, E.P. Ponomarjev je autorem kostýmů, představení dirigoval A.F. Arende. V hlavních rolích tančili. Nikia L.A. Roslavljeva (později E.V. Gelcer), Solor M.M. Mordkin (později V.D. Tichomirov), Gamzatti S.V. Fjodorova, Velký brahman V.F. Gelcer.

1910 – Bajadéru uvádí v nové úpravě na scéně Velkého divadla v Moskvě opět choreograf A.A. Gorský.

1917, 19.3. – A.A. Gorský uvádí další upravenou verzi baletu Bajadéra ve Velkém divadle v Moskvě. Premiéru diriguje A.F. Arende, výtvarníkem je K.A. Korovin, Nikii tančila A.M. Balašova a Solora M.M. Mordkin.

1920, 26.12. – balet Bajadéra uveden v Petrohradě v Divadle opery a baletu podle původní Petipovy verze. Výtvarníky této verze byli O.K. Allegri, K.M. Ivanov a P.B. Lambin, dirigent E.V. Bolf-Izrael. Roli Nikii tančila Olga A. Spesivceva, Solora A.I. Viltzak, Gamzatti M.F. Romanova, Velkého brahmana A.M. Monachov. Hudbu upravil Boris Asafjev.

1923, 31.1. – balet Bajadéra je uveden v upravené verzi ve Velkém divadle v Moskvě. Na choreografii se podíleli A.A. Gorský (1.-3. dějství) a V.D. Tichomirov (4. Dějství – „Stíny“), hudba byla upravena Borisem Asafjevem. Výtvarník K.A. Korovin, dirigent J.F. Fajer.  Roli Nikii tančila Jekatěrina V. Gelcer, Solora V.D. Tichomirov, Gamzatti L.M. Bank, Velkého brahmana I.E. Sidorov.

1926 – balet Bajadéra je poprvé uveden  v Kijevě , choreografie L.A. Žukov

1932, 13.12. – byl balet Bajadéra obnoven A.J. Vaganovou a nastudován Kirovovým baletem (Mariinským).

1933, 27.2. – balet Bajadéra uvádí Compagnia dei Balletti de San Remo, choreografie Cia Fonaroli, hudba Francesco Santoliquido.

1940   Velké divadlo v Moskvě uvádí obnovenou premiéru baletu Bajadéra pod vedením baletních mistrů I.V. Smolcova a V.V. Kudrjavceva. Nikii tančila M.T. Semjonova.

1941, 10.2. – baletní soubor Kirovova (Mariinského) divadla v Leningradě uvádí novou verzi baletu Bajadéra a to v choreografii Vachtanga Čabukianiho a V.I. Ponomariova. V této verzi byla vypuštěna část znázorňující svatbu Gamzatti a Solora a zničení Rádžova chrámu. Místo toho byl závěr nahrazen krátkou scénou, ve které se Solor vrací z říše stínů zpět do reality, odmítá manželství s Gamzatti a probodne se dýkou. Tato úprava libreta vyvolala vlnu nevole ze strany kritiky. Nikii tančila N.M. Dudinská, Solora V.M. Čabukiani.

1956 -  balet Bajadéra je poprvé uveden  ve Lvově, choreografie N.I. Tregubov

1958 - balet Bajadéra je poprvé uveden  v Doněcku, choreografie N.I. Tregubov

1958 - balet Bajadéra je poprvé uveden  v Novosibirsku, choreografie J.J. Družinin

1958 - balet Bajadéra je poprvé uveden  v Permu, choreografie T.E. Ramonova

1958 - balet Bajadéra je poprvé uveden  v Saratově, choreografie V.T. Adaševskij

1958 - balet Bajadéra je poprvé uveden  v Charkově, choreografie I.K. Kovtunov

1959 - balet Bajadéra je poprvé uveden  v Minsku, choreografie J.J. Družinin

1960 - balet Bajadéra je poprvé uveden  ve Sverdlovsku, choreografie G.I. Jazvinskij

1960 - balet Bajadéra je poprvé uveden  v Ulan-Ude, choreografie K.D. Karpinskaja

1961 – balet Bajadéra je poprvé předveden na Západě a to Kirovovým baletem z Leningradu  v pařížské Opeře Garnier. Nebyl však uveden celý balet, ale jen jeho poslední dějství.

1963 – první nastudování baletu Bajadéra souborem působícím mimo Rusko bylo uvedeno v Covent Garden v Londýně. Choreografii vytvořil Rudolf Nurejev a hlavní roli tančila Margot Fonteyn.

1966 - balet Bajadéra je poprvé uveden  v Ašchabadu, choreografie N.N. Korjagin

1972-73 – v této sezóně je balet Bajadéra poprvé nastudován a uváděn Íránským národním baletem. Choreografie (podle Petipy) Natalie Conus.

1973 - balet Bajadéra je poprvé uveden  ve Frunze, choreografie K. Stěpanova

1974 – uvedla Natalia Makarova v New Yorku část baletu Bajadéra, a to tanec stínů.

1974 – byla scéna království stínů z baletu Bajadéra poprvé uvedena v Československu a to na scéně Smetanova divadla (Státní opera Praha). Nastudoval ji Boris Bregvadze z Petrohradu. V hlavních rolích tančila Marta Drottnerová a Vlastimilem Harapesem, alternovali Miroslava Pešíková a Boris Reisner.

1980, 21.5. – nastudovala Natalia Makarova celý balet Bajadéra se souborem American Ballet Theatre.

1988 – byl balet Bajadéra opět uveden v Paříži

1988 – novou verzi baletu Bajadéra na hudbu Alana Lloyda vytvořil Andrew de Groat a uvedl jí se svým souborem Compagnie Andy De Groat ve Vaulx-en-Velin.

1990, červenec – nastudoval balet Bajadéra podle Petipovy choreografie Oleg Vinogradov. Baletní soubor Kirovova divadla (Mariinského) poprvé předvedl tuto verzi v Teatro di Verdura Palermu.

1991, 17.11. – vytváří podle Petipovy choreografie novou verzi baletu Bajadéra pro soubor Velkého divadla v Moskvě Jurij Grigorovič.

1992, 8.10. – měl balet Bajadéra premiéru v choreografii Rudolfa Nurejeva v pařížské Opeře. Nurejev uvedl dílo bez čtvrtého aktu a s choreografií mu pomáhala Ninel Kurgapkina. V hlavních rolích tančili I. Guérin, E.Platel, L. Hilaire a N. Le Riche.

2000 – uvedla balet Bajadéra podle Petipovy předlohy A. M. Holmes s Bostonským baletem.

 

03.01.2011 12:06:04
baletoman1

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one