Dělat snadno to, co je pro druhé obtížné, je talent................Lidé zapomenou na to, co jsi řekl, i na to, co jsi udělal, ale nikdy nezapomenou na to, jak se vedle tebe cítili.....................Posláním umělce je vnášet světlo do srdcí ostatních lidí...............Bůh musel být muž. Kdyby to byla žena, tak na špičkách tančí muži................Balet dává iluzi překročení možností lidského těla.............Velký talent, to je jen velká trpělivost...........Tanec v srdci,srdce v tanci............................Tanec je nejstarší a zároveň nejmladší ze všech umění..............Tanec je skrytý jazyk duše.................Pamatuj, chceš-li něčeho dosáhnout, musíš na sobě pracovat, zatímco ti ostatní se baví.................Tanec je nejlepší psychická terapie......................Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším.....................Ve své abstrakci dovede hudba postihnout lidské city i vášně tak skvělým způsobem, že nemá hranic. A balet jí je nejblíže.................

1727 - J.G.Noverre

1727

 

29.4. se narodil francouzský tanečník, choreograf a reformátor JEAN GEORGES NOVERRE. Tanec studoval u L. Duprého a v roce 1743 debutoval v Opéra Comique v Paříži.

Poté odjel do Německa, kde tančil v různých městech. V roce 1754 se stal baletním mistrem Opéra Comique a uvedl zde svou první verzi později úspěšného baletu Les Fetes Chinoises. V roce 1760 vydal v Lyonu první verzi slavného teoretického díla Listy o tanci a baletech.

V letech 1760 – 66 působil jako baletní mistr ve Stuttgartu a uvedl zde své nejúspěšnější choreografie; La Mort d´Hercule, Psyché et Amour, Medée et Jason, Orpheus et Eurydice.

Poté odešel do Vídně, kde se seznámil s teoriemi G. Angioliniho. Byly podobné jeho verzi baletu d´action (dějového baletu). Ve Vídni působil též jako pedagog.

V roce 1776 se stal baletním mistrem Pařížské opery. Vedle starších titulů zde uvedl balet Les petits riens s hudbou W. A. Mozarta. Vzhledem k nepříznivým vztahům k jeho osobě požádal po čtyřech letech o penzionování.

Odjel do Londýna, kde si v King´s Theatre založil baletní skupinu, v níž působil P. Gardel, A. Bournonville, A. Vestris, Ch. L. Didelot.

Poslední roky života prožil v St.-Germain-en-Laye, kde pracoval na svém teoretickém díle. Noverre je považován za nejvýznamnějšího baletního reformátora období klasicismu. Svými názory ovlivnil i umělce 20. století; M. Fokina, R. Labana ad.

V den jeho narození se slaví Mezinárodní den tance.


DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU MÝCH STRÁNEK. THANK YOU FOR VISITING MY WEBSITE
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one